| כִּכַּר נַחַל עוֹז

כיכר נחל עוז נמצאת על התפר בין הקיבוצים כפר עזה ונחל עוז במועצה האזורית שער הנגב לבין קיבוץ סעד השייך למועצה האזורית שדות נגב. 

המועצה האזורית שער הנגב כוללת 11 יישובים – המושב יכיני והקיבוצים: אור הנר, ארז, ברור חיל, גבים, דורות, כפר עזה, מפלסים, נחל עוז, ניר עם ורוחמה.

במועצה האזורית שדות נגב 16 יישובים – 12 מושבים: בית הגדי, גבעולים, זמרת, זרועה, יושיביה, כפר מימון, מלילות, שובה, שוקדה, שיבולים, שרשרת ותקומה, שני יישובים קהילתיים: מעגלים ותושיה ושני קיבוצים: סעד ועלומים.

בחודש נובמבר 2023 הונחה אבן פינה ליישוב חדש בתחומי מועצת שדות נגב, היישוב אופיר, על שם אופיר ליבשטיין ז"ל, ראש מועצת שער הנגב וחבר קיבוץ כפר עזה, שנרצח ב-7 באוקטובר בעת ההגנה על קיבוצו כחבר כיתת הכוננות.

 

 

אירועי ה־7 באוקטובר

במתקפת הפתע על מספר מחבלים ניסו להיכנס לקיבוץ סעד. מאחר ושער הקיבוץ היה סגור, וכיתת הכוננות של היישוב הוקפצה וביצעה ירי לעברם, המחבלים לא הצליחו לפגוע בתושבים. הקרב נמשך 4-3 שעות. לפי חלק מההערכות המחבלים שתקפו את סעד חוסלו כולם על ידי כיתת הכוננות.

צוות כיתת הכוננות התפרס על גדרות הקיבוץ. לאחר זמן מה, הגיח רכב ירוי שבתוכו נהג סגן אלוף פצוע בפגיעות ירי מרובות מכביש 232. כיתת הכוננות שזיהתה את הרכב הכניסה את הקצין דרך השער האחורי והעניקה טיפול רפואי ראשוני. במקביל החלה הגעת עשרות כלי רכב מלאים במבלים ממסיבת נובה לשער הראשי בסעד. גם שם צוות כיתת הכוננות העניק טיפול רפואי ראשוני והכניס את מאות המבלים לקיבוץ.

בעקבות כך כיתת הכוננות החליטה לחסום את הגישה לכביש 232 מכיוון סעד לשדרות והפנתה את מאות הרכבים לכיוון נתיבות. החלטה זו מנעה בדיעבד מאות הרוגים נוספים שכן כ־200 מבלים פצועים שהו בקיבוץ באותה שבת ועוד עשרות אם לא מאות רכבים שהגיעו לצומת סעד הופנו לכיוון נתיבות.

במהלך השבת כאשר החלו המחבלים להתקרב לגדרות הקיבוץ מכיוון קיבוץ בארי וכפר עזה אירע "נס הטנק" שבמהלכו הגיח טנק בודד וחיסל עשרות מחבלים בכניסה לקיבוץ.

בכפר עזה התחוללו קרבות מהקשים ביותר שידע האזור. מעל 10% מחברי הקיבוץ נרצחו ביום זה – 117 מתושביו ו-18 נחטפו. 22 תושבים מיישובים נוספים במועצת שער הנגב נרצחו גם הם.

עדיין לא עלו סיפורי גבורה

סיפורי גבורה

כותרת הסיפור (לשימוש פנימי - לא יפורסם באתר) *
שם מלא (לשימוש פנימי - לא יפורסם באתר) *
האם לפרסם את שמך באתר? (יש ללחוץ על הכפתור לאישור)
כתובת דוא"ל (לשימוש פנימי - לא יפורסם באתר) *
מספר טלפון (לשימוש פנימי - לא יפורסם באתר) *
הסיפור שלך *

דגל להוקרת משרתי הקבע, המילואים ומשפחותיהם

טקס הנפת הדגל | 12 בפברואר 2024

צילומים: מיטלברג דיאגו

טקס הנפת הדגל בכיכר נחל עוז
טקס הנפת הדגל בכיכר נחל עוז
טקס הנפת הדגל בכיכר נחל עוז
טקס הנפת הדגל בכיכר נחל עוז
דילוג לתוכן