תמונת סליידר

בין מכתש לאגם

סוג ישוב: מועצה מקומית

צביון: היישוב הינו מגוון, קהילות שונות דתיים לצד חילונים

תושבים: 9230

ירוחם

ירוחם היא מועצה מקומית, ממוקמת בין המכתש הגדול לאגם ירוחם. ירוחם נוסדה בשנת 1951 בתור מעברה שנועדה לקלוט אליה עולים מרומניה וכעבור שש שנים הצטרפו אליה עולים ממרוקו, פרס והודו. בשנותיה הראשונות נקראה "כפר ירוחם" והיה ניסיון להפוך את היישוב לכפר חקלאי. בשנת 1959 לאחר שהרעיון הכפר החקלאי לא צלח, הוקמו מבני הקבע וירוחם הוכרזה כמועצה מקומית ושמה שונה ל"ירוחם". אוכלוסיית ירוחם צמחה ושגשגה לאחר שקלטה אליה קבוצות אוכלוסייה מגוונות מהארץ ומתפוצות העולם וכיום מונה אוכלוסיית היישוב כ-10,000 תושבים: כמחצית מהתושבים הינם יוצאי צפון אפריקה וצאצאם, כרבע וצאי חבר המדינות, 14% יוצאי הודו והשאר מבריטניה, מערב אירופה וארצות הברית. תדמיתה של ירוחם השתנתה בשנים האחרונות בעיני תושביה וגם בעיני התקשורת, דבר אשר בא לידי ביטוי בביקוש מוגבר לדירות, שיפור מערכת החינוך, פיתוח תשתיות, התחזקות מנהיגות צעירה מקומית וכוחות צעירים שמגיעים אל העיר כגון: ארגון "צעירים בירוחם", כפר הסטודנטים איילים וגרעין תורני שהתחיל את פעילותו בעיר בשנות ה-90 וממשיך לגדול מאז. גם אנשי תרבות, אומנות ורוח קבעו את ביתם בירוחם שמציעה אווירת רוגע ושלווה מעוררות השראה ליצירה.

דבר ראש העיר

כולנו מחפשים מקום טוב לחיות בו ולגדל בו את ילדינו בנחת ובביטחון. אנו חולמים על יישוב שקט, נקי ואיכותי, עם מערכת חינוך טובה ושפע פעילויות פנאי, העשרה ותרבות לנו ולילדים. כולנו רוצים לגור במקום כזה, שגם יאפשר לנו להשתלב במקום עבודה מתאים לכישורנו ובשכר הולם. אנו חולמים על בית משלנו, בית מרווח ושיהיה במחיר שפוי.
ירוחם היא בין הישובים המעטים בישראל, המציעים את שלל היתרונות הללו ומאפשרים למשפחות צעירות לגור בבית משלהן, באיכות חיים גבוהה ובעלות נמוכה.
על רקע נסיקת מחירי הדיור ברחבי הארץ ומעבר צה"ל דרומה, ירוחם נמצאת היום בתנופת בנייה ופיתוח מואצים: שכונות "בנה ביתך" חדשות מוקמות, השקעות גדולות בפיתוח התשתיות והסביבה נעשות תוך הרחבת השטחים הירוקים ביישוב ובניית מוסדות ציבור מתקדמים לרווחת התושבים. תנופה זו מתווספת למה שלעיר ירוחם יש להציע כבר שנים: קהילות צעירות הדוגלות במעורבות חברתית ובערבות הדדית, מרכזי תעסוקה בתחומי הטכנולוגיה, תעשיות מתקדמות ותיירות, עשרות משרות בחינוך, עידוד יוזמויות פרטיות וכמובן היופי שהטבע חנן לנו - נופי בראשית מרהיבים ופראיים.
במסגרת מעבר בסיסי צה"ל דרומה, צפויים אלפי חיילים ואנשי קבע לעבור לשרת בנגב ולהשתקע באזור עם בני משפחותיהם. מעבר זה מאיץ באופן משמעותי את פיתוח התשתיות בנגב מטעם הממשלה, מייצר מקומות תעסוקה רבים ומסיט אוכלוסייה צעירה ואיכותית לנגב. ירוחם בהיותה העיר הקרובה ביותר לקריית ההדרכה, פחות מ-10 דקות נסיעה, עתידה להפוך למוקד משיכה למשפחות צעירות, עובדים, בעלי עסקים ויזמים שישתקעו באזור.
כל זה קורה כבר עכשיו - אני מזמין אתכם לבקר, להתרשם ולהצטרף לאיכות החיים ולשלווה המדברית.

מקווה לראותכם כאן אתנו,
מיכאל ביטון
ר' מועצת ירוחם

התיישבות והטבות

אפשרויות מגורים

בעשור האחרון ירוחם נהנית מתנופת בניה ומאות יחידות דיור חדשות נבנות מדי שנה ולמרות הביקושים הגוברים, המחירים נותרו אטרקטיביים. לדוגמא: דירת גן מרווחת או פנטהאוז מפואר בפחות ממיליון שקל, בית פרטי על מגרש של כחצי דונם במחיר של פחות ממיליון וחצי שקלים, בשנים האחרונות ניתן למצוא בישוב אפשרויות מגורים חדישות לצד הזדמנויות יד שנייה אטרקטיביות.

בסוף 2015 נבנתה שכונה צפונית חדשה בשם “אירוסים” וכן נמכרו 500 מגרשים בשכונת אופק.

לצורך שמירה על האינטרסים של תושבי המקום החלה העירייה בנקיטת צעדים לאכיפת הבנייה. יוזמה בשם “בן ממשיך בפריפריה” נהגתה על ידי תושבי ירוחם בכדי לעזור לצעירי העיר וערים נוספות בפריפריות הגיאוגרפיות של מדינת ישראל, לרכוש דיור במחירים מוזלים.

טווח מחירים ממוצע- רכישה

סוג

החל מ-

עד

דירת 3 חדרים יד שניה

240,000

390,000

דירת 4 חדרים חדשה

725,000

770,000

דירת 4 חדרים יד שניה

500,000

900,000

דירת 5 חדרים חדשה

950,000

1,050,000

דירת 5 חדרים יד שניה

650,000

950,000

דו משפחתי יד שניה

750,000

1,200,000

וילה

900,000

1,550,000

טווח מחירים ממוצע- שכירות

סוג

החל מ-

עד

דירת 3 חדרים

1,300

2,000

דירת 4 חדרים

1,800

2,300

דו משפחתי

2,300

3,000

וילה

3,200

3,600

הטבות

Private: הטבות לאנשי קבע ומשרתי מילואים

חיילי מילואים פעילים זכאים להנחה בעלות פיתוח הקרקע על פי קריטריונים של מיקום, ימי מילואים ואיזור עדיפות לאומי.

הטבת מס הכנסה בשיעור של עד 16%

תושבים המתגוררים ביישוב 12 חודשים ומעלה, זכאים להנחה בתשלום מס הכנסה בשיעור של עד 16% מההכנסה החודשית עד תקרה של 192,000 ש”ח לשנה, אשר מהווה חיסכון של עד אלפי שקלים בחודש ועשרות אלפי שקלים בשנה.

הטבת אזור עדיפות לאומית א’ של רמ”י

היישוב משתייך לאזור עדיפות לאומית א’ על פי הגדרת רשות מקרקעי ישראל, רוכשי מגרש לבנייה עצמית שמשווקים על ידי רמ”י, זכאים לסבסוד של עד 100% משווי הקרקע בהתאם לתקנות רמ”י.

הטבת אזור עדיפות לאומית א1 (עירוני) של משרד הבינוי והשיכון

היישוב משתייך לאזור עדיפות לאומית א1 עירוני על פי הגדרת משרד הבינוי והשיכון, רוכשי מגרש לבנייה עצמית שמשווקים על ידי רשות מקרקעי ישראל, זכאים לסבסוד הוצאות פיתוח של עד 50%  בהתאם לטופוגרפיה ואחוז שיפוע הקרקע במגרש.

לעמוד ההטבות

חינוך

לגיל הרך ובלתי פורמלי

בירוחם מספר רב של גני ילדים בעלי צביון מגוון.

מסגרות החינוך הבלתי פורמאלי מציעות מבחר גדול של העשרה לפעוטות, לילדים ולנוער בשעות שלאחר הלימודים ובחופשים, במסגרת רשת המתנ”ס שבעיר: הצגות ילדים, חוגי אומנות, מוזיקה, תנועה, ספורט ועוד.

כמו כן מופעלים בעיר מספר צהרונים לילדי בית הספר.

חינוך פורמלי

מערכת החינוך בירוחם מחזיקה בהישג מרשים של 80% זכאות לבגרות. שלושת התיכונים ביישוב נבחרו כבתי ספר ערכיים במשרד החינוך.

ירוחם הקימה מיזם הנקרא “ירוחם עיר חינוך” בו משתפת המועצה פעולה עם משרד החינוך וגורמי פילנתרופיה משמעותיים. המיזם כולל תכנית אסטרטגית בחינוך מהגיל הרך ועד לגיל האקדמיה. החינוך ביישוב שם דגש מיוחד על תחומי המדעים והטכנולוגיה, ובזכות רמתם הגבוהה של התלמידים ועבודתם המאומצת של המורים, המחנכים והמנהלים, מערכת החינוך הגיעה להישגים ראויים לציון בתחרויות בארץ ובעולם.

ירוחם היתה בין היישובים הראשונים בהם יושם פרויקט מחשב לכל מורה. בירוחם מחשב אחד לכל ארבעה תלמידים (הממוצע הגבוה בארץ).

אפשרויות חינוך ייחודיות

בחרו מסגרת
 • מיוחד
 • מחוננים ומצטיינים
 • תל"י (תגבור לימודי יהדות)
 • טבע, חקלאות וחינוך סביבתי
 • דו לשוני
 • מעורב (דתי חילוני)
 • אומנויות
 • אנתרופוסופי
 • מדע וטכנולוגיה
 • תקשורת
 • דמוקרטי

תעסוקה

אודות

אזור התעשייה בירוחם מהווה מקור פרנסה לכ-3000 מועסקים. בעיר ממוקמים מפעלים מהמובילים בתחומם בישראל ולצדם הולכת ומתפתחת בשנים האחרונות נישה של חברות העוסקות בפיתוח חינוכי טכנולוגי.

עם מעבר צה”ל דרומה, התווספו לעיר אנשי קבע רבים המשרתים בבסיסים הסמוכים ולמעבר זה יש השפעה ישירה על כלכלת ירוחם כולה וניתן לראות צמיחה של משרות ועסקים חדשים לצד התחזקותם של הקיימים.

בירוחם פועל סניף של טרמינל העיצוב של עמותת “לצאת מהקופסא” אשר מעודדת ומכשירה יזמים בתחומי העיצוב לפתח מוצרי תיירות לירוחם.

באזור

א.ת ירוחם

ירוחם

תעשייה ויצור

0

נאות חובב

באר שבע

כימיה

30 ק"מ

א.ת עתירות ידע

באר שבע

הייטק ותעשייה

43 ק"מ

גב ים

באר שבע

הייטק

43 ק"מ

מישור רותם

דימונה

כימיה

32 ק"מ

מפעלי ים המלח

סדום

כימיה

68 ק"מ

עמק שרה

באר שבע

תעשייה ויצור

43 ק"מ

פארק נ.ע.מ

בית הגדי

תעשייה ויצור

80 ק"מ

פארק עומר

עומר

הייטק ותעשייה

40 ק"מ

א.ת קריית יהודית

באר שבע

תעשייה ויצור

43 ק"מ

א.ת ערד

ערד

תעשייה ויצור

60 ק"מ

 

תחבורה

בישוב

קו אוטובוס

מוניות שירות

פורטל קווי תחבורה בישראל

מרחקים

באר שבע

36 ק"מ34 דק'

40 ק"מ48 דק'

תל אביב

148 ק"משעה ו40 דק'

143 ק"מ1 ו37 דק'

ירושלים

145 ק"משעה ו 55 דק'

143 ק"מ1 ו50 דק'

תרבות ופנאי

אודות

אגף התרבות במתנ"ס ירוחם פועל להעשרת והעצמת חיי התרבות.
לירוחם מגיעות מיטב הצגות התאטרון מהתיאטראות המובילים בישראל, הצגות לילדים, קולנוע, אירועי קיץ ועוד.
מדי שנה נערכים בירוחם שני פסטיבלים מובילים: פסטיבל "פעמי מדבר" לפיוט ופסטיבל "דוק-אביב נגב" בהובלת תושבי ירוחם יחד עם שיתופי פעולה אזוריים וארציים.
בירוחם שפע אטרקציות תיירותיות ופארקים. פארק אגם ירוחם, הממוקם בכניסה לישוב, הוא המקום המושלם לבילוי משפחתי - דייג, רכיבה על אופניים, פיקניקים ועוד. שמורת האירוס מהווה פנינת טבע ייחודית והמכתש הגדול הסמוך לירוחם הוא אתר מרהיב המושך אליו תיירים מהארץ ומהעולם. יעדי טיול נוספים הנמצאים במרחק לא גדול מירוחם כוללים בין השאר את נחל צין, נחל צפית, נחל עקרבים, עין יורקעם, שדה בוקר ושמורות הטבע שסביבה, ועוד. סביב ירוחם קיימים מסלולי אופניים רבים, המהווים מוקד משיכה לרוכבי אופניים, קבוצות ויחידים.

חדשות תרבות

 

שירותים עירוניים

הנדסה

08-6598260

olgag@ylc.org.il

חינוך

08-6598251

חברה כלכלית

08-9201208

itay.asulin@ylc.org.il

מפה

גלריה

יישובים נוספים שעשויים לעניין אתכם

דימונה

העיר דימונה הממוקמת בצפון מזרח הנגב ומונה כ-40,000 תושבים. תחום שיפוטה מתפרש על שטח של כ- 172,000 דונמים. בשנים האחרונות נמצאת דימונה בתנופה של עשייה וצמיחה בכל תחומי החיים.


מיקום

העיר ממוקמת בצפון מזרח הנגב, במרחק של 20 דקות נסיעה מבאר שבע, וכשעה וחצי מתל אביב


אפשרויות מגורים

בעיר אפשרויות מגורים רבות החל מדירות שיכון שנבנו בשנות ה-50, שכונות בנה ביתך ושכונות עם בנייה רוויה של בנייני מגורים חדישים. העיר דימונה נמצאת בתנופת בנייה מואצת בשנים האחרונות וניתן לראות מספר שכונות ופרויקטים חדשים המציעים מגוון דירות ובתים בעלויות אטרקטיביות במיוחד: שכונת בנה ביתך, שכונת “ממשית” שבה בנייה רוויה וחצי רוויה לצד קוטג’ים ודו משפחתיים, שכונת מגדלים חדשה בכניסה לעיר בשם “מגדלי רג’ואן ושכונת הדגל הגדולה “השחר” אשר תכלול אלפי יחידות דיור בבנייה רוויה וצמודת קרקע.

לפרטים נוספים

* שם מלא
* דוא”ל
* טלפון

מיתר

מיתר היא מועצה מקומית השוכרת בצפון הנגב, בשיפוליו הדרומיים של הר חברון. היישוב מיתר בעל אופי קהילתי-כפרי ומתגוררים בו כ- 8,000 תושבים.


מיקום

מיתר שוכנת בצפון הנגב בשיפוליו הדרומיים של הר חברון בגובה 400 מטר, כ-18 קילומטרים צפונית-מזרחית לבאר שבע ובסמיכות לכביש 6.


אפשרויות מגורים

היישוב הינו בעל צביון כפרי וככזה מציע בתים צמודי קרקע. בישוב אזור “ותיק” ואזור חדש ובו שכונה חדשה בבנייה עצמית.

לפרטים נוספים

* שם מלא
* דוא”ל
* טלפון

ערד

ערד היא העיר המזרחית בישראל בה חיים כ-28,000 תושבים. היא שוכנת על גבול מדבר יהודה ומשקיפה על ים המלח מגובה של 600 מטר מעל הים. האוויר הנפלא ונופי הפרא הנשקפים מסביבה מעניקים לה קסם ייחודי.


מיקום

ערד שוכנת על גבול מדבר יהודה והנגב, במרחק של כ-25 ק"מ מים המלח וכ-37 ק"מ מזרחית לבאר-שבע .


אפשרויות מגורים

כל אפשרויות המגורים בערד בהישג יד. בעיר מורגשת תנופת בנייה וצמיחה עם מספר פרויקטים למגורים: בנייה צמודת קרקע, בנייה רוויה והקצאת מגרשים לבניה עצמית. בקרוב תצא לשיווק שכונת ‘הגבעות המזרחיות’ הכוללת מגרשים בגדלים שונים לבנייה עצמית, עם אישור לבניית צימרים, חדרי אירוח ואטרקציות תיירותיות.

לפרטים נוספים

* שם מלא
* דוא”ל
* טלפון