עמק יזרעאל

המועצה האזורית עמק יזרעאל נוסדה בשנת 1941, שטחה משתרע על כ-350,000 דונם ותושביה המונים כ- 35,200 איש, מאכלסים 40 ישובים ביניהם 15 קיבוצים, 14 מושבים, 7 יישובים קהילתיים, שני כפרי מיעוטים, שכונת משפחות אחת בבסיס צבאי וכפר לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. למרות שמה, חלק מיישובי המועצה אינם נמצאים בעמק יזרעאל אלא בגליל התחתון.
מאפייניה הייחודיים של המועצה הם במגוון צורות ההתיישבות שבה, אוכלוסייה וקהילה בעלות ערכים חינוכיים וחברתיים, המתבטאים בין היתר בחוסן קהילתי, בלכידות קהילתית ובשיתופי פעולה, ערכים – ערכיות שמבטאת בשאיפה למצוינות, מוטיבציה בקרב הנוער, אחוזי גיוס גבוהים, רוח ציונית, כיבוד מורשת, גאוות מקום, אהבת הקרקע, נתינה לזולת, כבוד הדדי, שיתופי פעולה ועוד. פיזור מרחבי על פני שטח עצום, עם 26 רשויות מקומיות גובלות,
מגוון רחב של שירותים קהילתיים, חינוך, תרבות, רווחה ופעילות קהילתית מלידה ועד שיבה, ערכי טבע ונוף מהיפים בארץ.
אחד מהיתרונות הבולטים להתיישבות בעמק יזרעאל הוא הנגישות התחבורתית הטובה למרכז הארץ (כביש 6), למטרופולין חיפה והגליל ורכבת העמק ההולכת ונבנית בימים אלה.

 

דבר ראש המועצה

דיור

המועצה האזורית עמק יזרעאל נמצאת בצמיחה מתמדת, ומשפחות חדשות מכל רחבי הארץ, כמו גם בני המקום החוזרים, בוחרים להצטרף ליישוביה בשל רמת החיים הגבוהה, אורח החיים הכפרי ואיכות מערכת החינוך.
בעמק קיים מגוון של יישובים ותושבים: מושבים, קיבוצים, יישובים קהילתיים, יישובי מיעוטים, שיכון משפחות ומוסדות. אלו מציעים אפשרויות קליטה בבנייה עצמית או דגמים, לצד רכישת בתים קיימים ומגורים בשכירות.
המועצה רואה בקליטת תושבים חדשים כלי מרכזי לקידום חזון המועצה והאזור בכלל. המועצה מלווה את כל היישובים הנמצאים בקליטה באופן המתאים והנחוץ ומספקת מענה ותמיכה בכל הנוגע לקליטה, בינוי ויזמות.
תהליך הקליטה ביישובי המועצה כולל היכרות עם היישוב ואירוח משפחות, אבחון התאמה חברתית על ידי מכון אבחון חיצוני ולבסוף מעבר ועדת קבלה אזורית במועצה.

תעסוקה

בעמק יזרעאל חקלאות מתקדמת ומגוונת במרחב פורה, תעשייה ותעסוקה מגוונת בשטח המועצה, תוך התבססות על הערים הסובבות ומטרופולין חיפה. בתחום התעשייה קיימת מינהלת אזורי תעשייה יזרעאל עפולה, בבעלות של מועצה אזורית עמק יזרעאל ועיריית עפולה כוללת 3 אזורי תעשייה:
אלון תבור - עמק יזרעאל, על כביש 65 מול קיבוץ דברת - כ-2,550 דונם
המשולש - עפולה על כביש 65 - כ- 350 דונם
תדיראן - עפולה על כביש 65 - כ- 500 דונם
רוב תושבי המועצה עוסקים במקצועות חופשיים, חלקם שכירים וחלקם בעלי עסקים פרטיים ביישובים עצמם או במרכזי התעסוקה הקרובים.
בנוסף, קיים בעמק יזרעאל פוטנציאל תיירותי – מרכזי מבקרים, יקבים, אתרי מורשת והיסטוריה, מסלולי הליכה בטבע, בתי בד, מסעדות, לינה כפרית, קרקס חקלאי, משקים מארחים ועוד.

חינוך

מערכת החינוך במועצה האזורית עמק יזרעאל הינו לב העשייה של המועצה ומהווה מרכיב חשוב באיכות החיים של התושבים. החינוך הוא מנוע הצמיחה שבאמצעותו שואפים התושבים לפתח פה קהילה שתתרום ותשפיע על עיצוב דמותה של החברה הישראלית.
מערכת החינוך לגיל הרך פועלת בתחומי היישובים, ובגילאי בית ספר יוצאים הילדים ללימודים בבתי הספר האזוריים באמצעות הסעות של המועצה.
בעמק ישנם 14 בתי ספר יסודיים, שהינם מגוונים באפיונם, ובהם לומדים כ- 3700 תלמידים:
7 בתי ספר יסודיים ממלכתיים-אזוריים, 2 בתי ספר ממלכתיים-דתיים, בית ספר בדואי-ערבי, שבו אגף לחינוך מיוחד, בית ספר הפועל על פי שיטת וולדורף, בית ספר דמוקרטי, בית ספר השייך לחינוך העצמאי (חרדי), בית ספר לחינוך מיוחד יסודי.

המועצה מתקצבת את כל בתי הספר בהשתתפויות חינוך שוויוניות לכל תלמיד. בכל בתי הספר מתקיימים חוגי העשרה בשעות הבוקר, הממומנים על ידי ההורים והמועצה.
בנוסף, ישנם 8 בתי ספר על יסודיים, ובהם לומדים כ- 4000 תלמידים: 3 בתי ספר על יסודיים ממלכתיים-אזוריים, בית ספר הפועל על פי שיטת וולדורף, ישיבה תיכונית, בית ספר השייך לחינוך העצמאי (חרדי), בית ספר לחינוך מיוחד על יסודי, בית ספר מקצועי (עמל). מערכת החינוך העל יסודי בעמק מוסיפה לשמור על מקומה בצמרת הארצית באחוזי הזכאים לתעודות בגרות

ישובי המועצה

גלריה

מחלקות המועצה

איכות הסביבה ורישוי עסקים

טלפון: 04-6520098
דואר אלקטרוני: MiriM@eyz.org.il

מועצה דתית

טלפון: 04-9930493
דואר אלקטרוני: mdey@bezeqint.net

עמותת התיירות בעמקים

טלפון: 04-6540495
דואר אלקטרוני: orit@emekyizrael.org.il

אגף כלכלי

טלפון: 04-6520013
דואר אלקטרוני: Tami@eyz.org.il