משגב

המועצה האזורית משגב נוסדה בשנת 1982, שטחה משתרע על כ-180,000 דונם ותושביה המונים כ- 25,000 איש, מאכלסים 35 ישובים ביניהם 29 ישובים יהודיים ו 6 ישובים בדואים.
רוב הישובים במועצה הם ישובים קהילתיים והמועצה שמה לה לדגש לקדם פלורליזם, דו קיום וסובלנות.
מקור השם "משגב" נעוץ בספרו של יוסף בן מתתיהו ומנציח משפט המתאר את כיבוש יודפת: " ואספסינוס גמר לעלות על יודפת להשחיתה, בשמעו כי נמלטו לתוכה רבים מאויביו ובדעתו כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל."
באזור השירותים המרכזי במשגב, ממוקמים: בניין המועצה האזורית, המרכז לפרט ולמשפחה, סניפי קופות החולים, בית הספר העל יסודי, ויסודי "משגב", המרכז הקהילתי והמועדון הכפרי. חמישה מרכזי שירותים תת- אזוריים נמצאים בהר גילון, בהר שכניה, בכמאנה, במורשת ובכפר סלאמה. בכולם פועלים בית ספר יסודי ושלוחה של המרכז הקהילתי.
כיום ידועה משגב בזכות מערכת החינוך המפותחת הפועלת בה, ובעיקר בזכות שילוב גישות חדשניות והמודעות הגבוהה לטבע ואיכות הסביבה לאורך כל השלבים במערכת החינוך.
חזון המועצה מציין את קידום אזור משגב כאזור סובלני, פתוח ומקבל, המאפשר לתושביו איכות חיים, איכות סביבה ועצמאות כלכלית. המועצה שואפת לשמר את אופיו הכפרי והפתוח של שטחי המועצה, תוך שמיר על ערכי הטבע והנוף המצויים בו.

 

דבר ראש המועצה

דיור

המועצה האזורית משגב נמצאת בצמיחה מתמדת, ומשפחות חדשות מכל רחבי הארץ, כמו גם בני המקום החוזרים, בוחרים להצטרף ליישוביה בשל רמת החיים הגבוהה, אורח החיים הכפרי ואיכות מערכת החינוך.
רוב יישובי משגב הינם יישובים קהילתיים המציעים אפשרויות קליטה בבנייה עצמית או דגמים, לצד רכישת בתי קיימים ומגורים בשכירות. אופיים של מרבית יישובי משגב הוא חילוני, אך ישנם מספר יישובים בעלי צביון דתי מגוון או דתי.
המועצה רואה בקליטת תושבים חדשים כלי מרכזי לקידום חזון המועצה והאזור בכלל. המועצה מלווה את כל היישובים הנמצאים בקליטה באופן המתאים והנחוץ ומספקת מענה ותמיכה בכל הנוגע לקליטה, בינוי ויזמות.
תהליך הקליטה ביישובי המועצה כולל היכרות עם היישוב ואירוח משפחות, אבחון התאמה חברתית על ידי מכון אבחון חיצוני ולבסוף מעבר ועדת קבלה אזורית במועצה.

תעסוקה

במשגב שני אזורי תעשיה מהמתקדמים בארץ – פארק תעשיה משגב ופארק תעשיה בר-לב, המשותף למשגב ולעיר כרמיאל. אזור משגב מאופיין ברמת יזמות גבוהה ופועלים בו מאות מפעלים ועסקים פרטיים בתחומי תעשייה, תיירות ושירותים, המספקים תעסוקה לתושבי משגב והסביבה. כמו כן פועל בתחומי המועצה האזורית "מרכז המידע לתעסוקה" הנועד לספק מידע על משרות פנויות באזור משגב והצפון עבור דורשי עבודה ונקלטים חדשים באזור. המרכז מספק מידע גם בנושאי יזמות עסקית, הקמת עסק עצמאי, לימודים, קורסים והשתלמויות להסבה מקצועית.
רוב תושבי משגב עוסקים במקצועות חופשיים, חלקם שכירים וחלקם בעלי עסקים פרטיים ביישובים עצמם או במרכזי התעסוקה הקרובים.

חינוך

מערכת החינוך במועצה האזורית משגב הינה אחד מעמודי התווך של המועצה. לאורך השנים זכתה מערכת החינוך של המועצה לשבחים רבים וללא ספק היא משמשת כאחד מגורמי המשיכה העיקריים בקרב משפחות המעוניינות להתיישב ביישובי המועצה. בוגרי המערכת גדלים על ערכים של שיתוף, סובלנות, מעורבות חברתית, למידה מתוך משמעות ועניין ותרומה לקהילה ורבים מהם מתנדבים לשנת שירות, משרתים במיטב היחידות בצה"ל ולומדים במיטב מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ.
מערכת החינוך לגיל הרך פועלת בתחומי היישובים, ובגילאי בית ספר יוצאים הילדים ללימודים בבתי הספר האזוריים באמצעות הסעות של המועצה.
בתחומי המועצה פועלים 8 בתי ספר יסודיים ביניהם בית ספר דו לשוני – עברית ערבית, בית ספר עודד ברוח האנתרופוסופיה ובית הספר של תבנית החינוך המוזהב במעלה צביה. מוסד החינוך העל יסודי נמצא במרכז השירותים של משגב, בסמוך ליישובים עצמון ורקפת, ומספק מענה לתלמידים בין הכיתות ז'- יב'.

ישובי המועצה

גלריה

מחלקות המועצה

החברה הכלכלית משגב

טלפון: 04-9990105/6

שירותי דת

טלפון: 04-9902353
דואר אלקטרוני: uziel@misgav.org.il

היחידה להתנדבות

טלפון: 04-9990124
דואר אלקטרוני: osnatk@misgav.org.il

קיימות וסביבה

טלפון: 04-9902317
דואר אלקטרוני: miri@misgav.org.il