לחיות אווירה כפרית

מרחבים

המועצה האזורית מרחבים ממוקמת בלב הנגב הצפוני, ובתחומה 15 מושבים, ישוב קהילתי אחד "מבועים", כפר נוער "אשל הנשיא", בסיס חיל האוויר "חצרים" וכפר שיקומי לבעלי מוגבלויות "על"ה נגב". המועצה משתרעת על פני שטח עצום של כ-585,000 מ"ר.

המועצה הוקמה בשנת 1951 במטרה לאגד את מספר היישובים החקלאים שקמו באזור כשנה קודם לכן. כשהוקמה המועצה, התגוררו בשטחה כ-2000 תושבים בלבד.

בשנת 1963 מרחבים התאחדה עם המועצה האזורית שלחים שכללה את היישובים: אשבול, ניר משה, ניר עקיבא, פעמי תש"ז, קלחים, שדה צבי ותלמי ביל"ו והמרכז האזורי מבועים.

עיר המחוז של מרחבים היא אופקים הסמוכה שהחלה כיישוב קטן של כ-50 משפחות והיא למעשה יוזמה של המועצה האזורית שביקשה להקים מרכז מסחרי ותעסוקתי למושבים ולקיבוצים באזור.
בעשור האחרון חל גידול משמעותי של כ-40% באוכלוסייתה של מועצת מרחבים וכיום מונה כ-12,000 תושבים.

בתחום המועצה יש שמורות טבע: הגן הלאומי פארק הבשור (אשכול), שמורת נחל הבשור, שמורת נחל גרר ועוד.
רבים מיישובי המועצה מתאפיינים באורח חיים כפרי-חקלאי ובעלי צביון מעורב של חילוניים, מסורתיים ודתיים.

 

דבר ראש המועצה

דיור

מועצה אזורית מרחבים צופה אל פני העתיד ופועלת להרחבת האוכלוסייה הקיימת ולצמיחתה. הביקוש להתיישבות ביישובי המועצה והפיתוח האזורי העלו צורך להקמת ישובים חדשים בשטח המועצה.

בימים אלו שוקדת המועצה על תכנון שני ישובים חדשים, אך גם כיום ניתן להצטרף לישובים ולמושבים שבמועצה במגוון מסלולים: שכירות במושבים וביישובים, קניית בתים יד שנייה במושבים, רכישת בית ושטח חקלאי במושבים או רכישת מגרש בהרחבות החדשות.

תעסוקה

תחום התעסוקה במועצה האזורית מרחבים מתרחב כל העת, פארקי תעשייה חדשים נפתחים ומעסיקים את תושבי האזור, יזמויות ועסקים קטנים קמים בעידודה של המועצה, לרווחת התושבים והאזור כולו.
פארק התעשייה נ.ע.מ המשותף למועצת מרחבים, שדות נגב ולנתיבות ובו מפעלי תעשייה ומסחר, מספק מקום תעסוקה למעל 400 תושבים. יש תוכנית להרחבת הפארק בשנים הבאות והצפי שבפארק יועסקו למעלה מ-2,000 עובדים בתחומי ההנדסה, הנדסה כימית, טכנאות אלקטרוניקה וכיוב'
כמו כן, המועצה האזורית מרחבים רואה בפיתוח ענף התיירות מנוף כלכלי חשוב ומעודדת יוזמות עסקית בתחום, כל זאת תוך שמירה על הטבע, הגנת הסביבה ואיכות החיים. בתחום המועצה אתרי תיירות חדשים ומגוונים: מסלולי הליכה ורכיבה על אופנים, אתרי לינה, יקבים, גלריות של אמנים מקומיים, מחלבות לייצור גבינות, מסעדות ביתיות למאכלים אתניים, אתרי ספא ועוד.
המועצה מעורבת במיזמי תיירות חדשים עתידיים ושותפה בהפקת "פסטיבל דרום אדום", שמתקיים מדי שנה בתקופת האביב.

חינוך

המועצה האזורית מרחבים רואה בחינוך תחום ראשון במעלה, ובמוסדות החינוך בית חם ומכיל, ועל כן משקיעה משאבים רבים למתן יחס לכל תלמיד ולפיתוח הפוטנציאל האישי של כל ילד וילדה במועצה. בשטח המועצה 29 גני ילדים, 5 בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים ותיכון אזורי משותף, אשר בכולם מושם דגש על העצמה אישית, מתן ידע, כישורי חיים וחינוך לערכים.
לאחרונה הנהיגה המועצה "מהפכה ירוקה" בשטחה וביישובים חולקו פחים להפרדת פסולת, קומפוסטרים, הרצאות והדרכות. כמו כן תוכנית הסברה מקיפה לחינוך ירוק מוטמעת בבתי הספר, בגנים ובמתנ"ס.
במסגרת החינוך הבלתי פורמאלי, פועלות בתחומה של המועצה שתי תנועות נוער: תנועת הנוער של האיחוד החקלאי ותנועת הנוער בני עקיבא.
כמו כן בקריית החינוך "מרחבים" פועל מרכז מדעים המציע מרחב וכלים ללימודי המדעים, הטכנולוגיה והאומנויות. המרכז משרת את תלמידי כל בתי הספר היסודיים והתיכון וכן פעילויות העשרה לגני הילדים. בשעות אחר הצהריים מציע המרכז חוגים נוספים לקהילה בתחומי וידאו ומחשבים.
ברחבי המועצה וביישובים מופעלים מספר רב של חוגים לכל הגילאים ובמבחר תחומי עניין. בנוסף פועלות ביישובים כ-9 ספריות קריאה ועיון שמציעות לצד השאלת ספרים, פעילויות שונות: הצגות, שעות סיפור, סדנאות והרצאות.

ישובי המועצה

גלריה

מחלקות המועצה

חינוך

צור קשר:
דליה יוסף
מנהלת מחלקת החינוך
טלפון:08-9929440/1
דוא"ל: dalia@merchavim.org.il  
פקס:08-6635451

גזברות

צור קשר:
שמעון פרץ
גזבר המועצה
טלפון:08-9929430
דוא"ל:shimon@merchavim.org.il
פקס:9929467- 08

רווחה

צור קשר:
רחל גיל
מנהלת המחלקה
טלפון:08-9929460/08-9929465
דוא"ל:rachelg@merchavim.org.il‬
פקס:9929466 -08 

הנדסה

צור קשר:
אסתר סבג
מזכירת המחלקה
טלפון:9929471/2 -08
דוא"ל:kaid@merchavim.org.il
פקס:9929470 -08

שירותי דת

צור קשר:
שמעון שדה
ראש המועצה הדתית
טלפון:9926446- 08  
דוא"ל:mdatitm@gmail.com
פקס:9926380 -08