תמריצים ממשלתיים לדיור בנגב

התמריצים הממשלתיים בנוסף להיצע הגדול והאטרקטיבי, יוצרים הזדמנויות לרכישת בית או דירה בסכומים שלא תמצאו בשום מקום בארץ.

מימוש הטבות

גרים בנגב? מתכננים מעבר? מצאו הטבות שמתאימות לכם ויכולות לסייע בתקופת הלימודים.

סקירת ישובים רלוונטיים

חיפוש מתקדם בין מאות היישובים בנגב ובגליל שרק מחכים שתבואו לבקר בהם.

שיחה עם יועץ

שם מלא*

דוא”ל*

טלפון*

לבנות נכון זה עניין של גאוגרפיה

לא על הבלוק לבדו

לקחנו תכנית אדריכלית של בית בגודל ממוצע עם מפרט סטנדרטי וביקשנו מארבעה קבלני בניין שבונים בשיטות שונות, לתת הצעת מחיר. ניסינו לבדוק מהי שיטת הבנייה המשתלמת ביותר ומי הטובה ביותר.

מהי שיטת הבניה הכדאית ביותר?

מידע שימושי

אז עיר או כפר?

 • 01-05-2016
 • AdminUser

אז עיר או כפר?

 • היכן לגור?, בכפר או בעיר? ליהנות מהריחוק והשקט בישוב כפרי מרוחק ופסטורלי, או לחיות חיי נוחות ונגישות שמציעה העיר גדולה? ואם כבר עיר גדולה, אז עיר במרכז או בפריפריה?
  שאלות חשובות וגורליות אלה הן רק חלק מהלבטים של הרבה משפחות שעומדות בפני דרך חדשה בחיים ושינוי מקום מגורים. הכפר מציע מספר אפשרויות מגורים: משקים חקלאים, הרחבות קהילתיות, בית במושב, בית בקיבוץ ועוד. לפני המעבר לכפר ישנן מספר שאלות שעליהן אנו חייבים לענות לעצמנו, המרחק הגדול מהעיר הקרובה יוצר סוגיות מעניינות ומורכבות שעלינו להיות מוכנים אליהן מראש: הצורך להסיע את הילדים לפעילויות וחוגים, הקושי במציאת פרנסה קרובה, עלויות הנסיעות והקהילתיות המוגברת - אלא השאלות המרכזיות.   איכות חיים. היתרונות למגורים בכפר מצויים בעיקר באיכות החיים הכפרית, בחינוך שנתפס כאיכותי יותר, באוכלוסייה צעירה וחדשה, בשקט ובפסטורליות, בהיותו מפלט מלחץ והמולה ובמקרים רבים בקהילה החמה והתומכת. קשה לומר האם החיים בעיר טובים יותר מחיי הכפר, קשה עוד יותר למדוד את המונח "איכות חיים". המסקנה היא כי מדובר בעניין אישי בסופו של דבר, קל יהיה לענות על השאלה הזו אם לפני המעבר ניצור לעצמנו טבלת השוואה ובה יכללו הדברים שהכי חשובים לנו בחיינו ואז לבדוק האם הם מתקיימים באחת משתי האלטרנטיבות ובאיזו מידה.   בנושא התעסוקה, נקודת המוצא היא כי בעיר ישנן אפשרויות גדולות יותר להציע, אולם עם התפתחות התשתיות ואמצעי התחבורה הציבורית בשנים האחרונות (הרכבת וכביש 6 בעיקר), נוצרה מציאות שבה ניתן לחיות בכפר ולעבוד בעיר. לפני המעבר יש לקחת בחשבון כי נסיעות לעבודה יהיו חלק משגרת היומיום וכמובן שכל שנתרחק מאזורים עירוניים הנסיעה לעבודה תהפוך ארוכה יותר ויקרה יותר. אם זאת, לעיתים המעבר לישובים כפריים מעודדים יצירת מציאות חדשה של יזמות, פיתוח עסקים עצמאיים ועבודה מהבית.   עלויות- כמעט בלתי אפשרי להשוות בין עלויות המחייה בעיר אל מול הכפר - טווחי העלויות של משק הבית הן רחבות מאד בשתי האופציות.  אולם יש מספר הבדלים: בכפר ישנן עלויות נלוות שיש לקחת בחשבון - מסי קהילה, הסעות, שמירה ועוד. בעיר קיימות הוצאות אחרות כגון וועד בית. הביקושים ההולכים והגוברים בשוק הנדל"ן והטרנד העכשווי של "לגור במושב מחוץ למרכז", יצרו עליות מחירים גדולות באזורי הפריפריה של מאות אחוזים ב-5 השנים האחרונות.  
 • אחרי הרציונל מגיע תור הרגש וזה תלוי בסופו איזה אנשים אתם, אוהבי שקט, טבע ונופים או אנשי העיר, הקניות והבילויים.
 • בסופו של דבר, הלב הוא שמדבר וסביר להניח שבמצב שוויון, הוא זה שיכריע את הכף.
   

בניית בית פרטי – מדריך בסיסי לבונה

 • 01-05-2016
 • AdminUser

  1.   בניית בית פרטי- מדריך בסיסי לבונה
   • בניית בית פרטי בשיטת "בנה ביתך" היא אחת המשימות המורכבות ביותר וללא ניסיון והיכרות מעמיקה עם התחום, החששות והבלבול יכולים להיות גדולים מאד.
   • ההחלטה לבנות לבד ללא "קבלן מפתח", עלולה במקרים רבים להפוך להרפתקה לא ממש נעימה עבור מי שאינם מצויים בפרטים ואינם מכירים את הענף.
   • במאמר זה ננסה להקל במעט על החששות, לעשות סדר בסבך הבירוקרטיות ולהסביר על השלבים וההחלטות העומדות בפני מי שעומד לבנות באופן עצמאי.
     השלבים:    
   1. 1. שלב המדידה
   מהרגע בו המגרש בבעלותך יש לדאוג להגעת מודד פרטי, עבור הכנת מפה טופוגרפית ומיפוי מצב קיים (כל זאת באם לא קיימת מדידה שכזו מהחברה המפתחת). המדידה תכלול מיקום ביחס לשאר הישוב, כבישים, שטחים שכנים, תשתיות, נקודות מים וביוב וכו'. למעשה זוהי נקודת ההתחלה למיקומו של הבית על המגרש שלכם אל מול התשתיות המתוכננות.  
  2. 2. שלב התכנון
  בשלב הבא יש לבחור אדריכל/ית, רצוי לתאם מראש ציפיות בין בני הזוג לפני שמגיעים לפגישה ראשונה עמו/ה. שאלות כמו פונקציונאליות, צרכים מיידים, תכנון מחשבתי לעתיד ותכנון תקציבי, הם דברים שחשוב להסכים עליהם לפני הכניסה לתהליכי התכנון. חשוב לזכור! בית הוא קודם כל מקום מגורים פונקציונאלי ורק לאחר מכן "הצעצוע שעליו חלמתם". שיטות בניה-תמונה פנימית
  1. 3. שלב האישורים
  בסיומו של התכנון האדריכלי המלא, מוגשת התוכנית על ידו למוסדות השונים על מנת לקבל היתר בנייה, הבקשה תכלול למעשה את הפרטים שלכם, פרטי המגרש, תשתיות, תוכנית המבנה, תכנית הנדסית ועוד. התוכנית מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ועל מנת לאשרה ידרשו ממך מספר אישורים: אישור רמ"י, מהנדס הג"א, אישורי וועד הישוב (במידת הצורך מול תקנון הישוב), מעבדה לבדיקות בטון והגנת הסביבה, היטלי ביוב ותשתיות. לגבי אישור רמ"י, מומלץ לגשת בעצמכם ולמסור את עותק התוכנית, דבר שיזרז את הטיפול ויכול להפוך אותו ליעיל יותר
    4. בחירת הקבלנים בשלב האישורים אפשר כבר להתחיל לחפש את קבלני הביצוע, כאשר קיימות שתי שיטות עבודה: השיטה ראשונה היא שכירת "קבלן מפתח", עריכת הסכם ובו התחייבות הצדדים  והשנייה, "בנייה עצמית". קבלן המפתח ששכרתם ידאג למעשה לביצוע העבודה כולה עד מסירת המפתח, השיטה אולי יקרה יותר מבחינה כספית אך תקל מאד על הלחץ הנפשי שלכם, תמנע את הצורך בתיאום בין קבלני המשנה (אינסטלציה, ריצוף, מטבחים וכדומה) ,ביטוחים, סכסוכים עם בעלי מקצוע וכדומה. לפני בחירת קבלן חשוב מאד לקבל המלצות, לראות עבודות, לבדוק רישום ובקיצור להיזהר מאד בבחירה, אגב מחירים נמוכים בצורה קיצונית הם נורה אדומה מהבהבת ובולטת מאד. השיטה השנייה הינה בנייה עצמית בה תדרשו לעבוד ישירות אל מול קבלני ביצוע, ספקים, קבלני משנה וכו'. למעשה כל ניהול הבנייה משלב המו"מ והחתימה על חוזה, תיאום בין בעלי המקצוע ועד לביצוע התשלום. במידה והחלטתם ללכת על קבלן מפתח, תמיד רצוי לעקוב בעצמכם מקרוב אחר כל שלב ושלב ולוודא ביצוע מדויק של התוכנית וביצוע נכון ואיכותי של השלבים.  
 1. 5. שלד
אחרי קבלת ההיתר, תדרשו להזמין שוב את המודד על מנת לסמן נקודות ייחוס למיקום הבית על השטח. הזמנת דו"ח קרקע נחוצה בשלב הזה על מנת להבין את סוג הקרקע וקביעת סוג הביסוס, עומק הקידוחים וכו'. שיטות בניה-תמונה פנימית.jpg5 בניית השלד: בהמשך מגיע היום בו מתבצעת יציקת היסודות לבית, קידוחים ולתוכם יציקות של בטון. לאחר כ-10 ימים נדרשת בדיקת היסודות, עומק, חוזק ע"י מהנדס. השלב הבא הינו יציקת הרצפה והקורות כאשר לפני יציקת הרצפה יונח חומר מבודד בין הרצפה לקרקע. יש להקפיד בשלב זה על רמת איטום גבוהה בין קורות היסוד לשורת הבלוקים הראשונה וכמובן במרתף במידה וקיים. חשוב לדאוג שהבטון היצוק יקבל כמויות מים גדולות בימים הראשונים לאחר היציקה וכמו כן רצוי לא ליצוק בטון בימים חמים מדי.   יציקת ממ"ד: בניית חדר ממ"ד שונה מכל בניית חדר אחר שכן טעות או אי הכנת תשתית מראש, הן בלתי הפיכות שכן לא ניתן ואף אסור לפגוע בקירות הממ"ד לאחר יציקתם. לכן ראשית יש לבדוק שישנם כל האישורים הנדרשים כגון תו תקן. בנוסף, יש לבדוק ולתאם את הבאים: פתח דלת – שיהיה תואם לדלת הממ"ד. נקודות חשמל  והכנה למזגן – יש להכין תשתית חשמל לפני יציקה וניקוז מזגן. מפוח ממ"ד – תכנון מיקומו והכנת תשתית חשמל שיטות בניה-תמונה פנימית.jpg11 בנייה ההיקפית הבנייה ההיקפית של הבית. שלב זה אורך בממוצע כשלושה שבועות (לבית ממוצע של כ-180 מ"ר).   התקרה ישנן מספר שיטות לבניית תקרה, רביץ (לבית עם גג רעפים), תקרת בטון, תקרת טיח, צלעות ועוד, לא נפרט כאן את היתרונות והחסרונות של כל שיטה רק נאמר כי החלק החשוב ביותר בשלב הזה הוא השיפועים וקביעת פתחי המרזבים חשוב בשלב הזה לתכנן את מיקומי גלאי האזעקה, מיקום המיזוג המרכזי ושאר ההכנות הנדרשות.   קירות הפנימיים השלב הבא הוא בנייה של הקירות הפנימיים כאשר שינויים פנימיים ביחס לתוכנית לא זקוקים על פי רוב לאישור מהנדס. אחרי ייבוש יציקת התקרה ופירוק תמיכות פנימיות, תסתיים בניית הקירות הפנימיים ומעל גובה הדלת יוצקים את חגורות הבטון ועליהן את בניית הקירות עד לגובה התקרה. בכך הסתיימה למעשה בניית השלד. לפני "שחרורו" של קבלן השלד, יש לעבור יחד איתו על כל אלמנט ואלמנט, רצוי בלווי האדריכל והמהנדס, ולוודא ביצוע מוקפד.  
 1. 6. עבודות הגמר
שליש ממלאכת הבנייה מאחוריכם, הגעתם ל-2/3 המורכבים והמסובכים יותר. קחו נשימה עמוקה ותתאמנו על כישורי הסבלנות.   חשמל ואינסטלציה תחילה עוד בשלב התכנון האדריכלי של הבית, יש לתת את הדעת על מיקומי המתגים וגובהם בהתאם לגילאי בני הבית ולהרגלים, מיקום שקעי חשמל ותקשורת, תשתית לאבזור ייחודי כגון, יציאות לרמקולים, חימום רצפתי, שואב אבק מרכזי או תעלות חימום. גם בתחום האינסטלציה יש לתת את הדעת מראש על סוגי האסלות ומכלי ההדחה, מיקומי ברזים ופתחי ניקוז וביוב. מאד חשוב לחשוב גם על תאורת החוץ, גינה, שקעים לפינת הגריל, חשמל מחסן וכו'. בשלב הביצוע, פורסים את התשתיות על הבטון וחוצבים בקירות וזוהי למעשה ההזדמנות האחרונה לערוך שינויים. אחרי זה הדבר יהיה כרוך בחציבה בטיח או לא עלינו, הרמת ריצוף.   מיזוג יש לחשוב היטב על פתרונות המיזוג שאתם רוצים, זה הרגע שתוכלו לשנות ממרכזי/ לעילי, ממיקום אחד למשנהו וכו'. התקנת המיזוג מורכבת ממספר שלבים: שלב 1: קידוחים וצנרת, יבוצע בזמן עבודות החשמל ואינסטלציה. שלב 2: לפני צבע: הנמכת תקרה באמצעות גבס. שלב 3: התקנת המזגנים, תריסים ופתחים.   טיח ואיטום פנימי וחיצוני, זהו עסק לא זול וחשוב מאד להקפיד על איכויות החומרים והעבודה. יש כאלה ש"נחסכים" מהם שלבי הטיח, או אחד מהם, באמצעות בניית קירות גבס פנימיים על גבי הקירות החיצוניים ובחלוקה הפנימית וחיפוי אבן חיצוני או גבס חיצוני ועליו שליכט בלבד. איטום הגג, יצירת שיפועים, פתחי מרזבים ובדיקת האיטום באמצעות הצפת הגג למשך מספר ימים.   ריצוף הריצוף נחלק לשני סוגים עיקריים: גרניט פורצלן (קרמיקה) ושיש (אבן טבעית). יש עוד הרבה סוגים פחות נפוצים כגון פרקט, עץ, פי.וי.סי, בטון מוחלק, סומסום ועוד. קרמיקה או גרניט פורצלן הן הזולות יותר ואילו אבן טבעית ושיש הן היקרות יותר. חשוב להדגיש כי שיטוט מעמיק יגלה פערים משמעותיים במחיר ולא פעם תוכלו למצוא מציאות שאפילו אתם לא האמנתם שקיימות אם כי חשוב מאד לבדוק את האיכות. רצוי להזמין 15% תוספת ריצוף – לפחת ולשנים הבאות, כי במרבית המקרים לא תוכלו למצוא את אותו סוג בדיוק כעבור מס' שנים ואף לאחר חודשים ספורים. יש להקפיד על ביצוע "רובה" (מילוי החריצים) בצורה טובה ולבוא ולבדוק בעצמכם - גם אם זה נראה לכם קטנוני. במקומות בהם אתם מתכוונים להניח פרקט, רבים יאמרו לכם " תשימו שם ריצוף זול", חשוב לזכור שבמידה וימאס לכם מהפרקט ותחליטו להסיר אותו, תישארו עם הריצוף הזול.   בחירת המטבח את תכנון המטבח עושים במקביל לתכנון האדריכלי, אולם ניתן לדחות את שלב הבחירות למועד מאוחר יותר: חומרים, סוגי שטחי אכסון, משטחי עבודה, ברזים, כיורים, טכנולוגיות במטבח  וכו'.   בחירת אלומניום, חלונות ודלתות למעשה במהלך הבנייה נדרש להחליט על סוגי הדלתות פנים וחוץ, פרופילי אלומיניום, משקופים, תריסים וחלונות. זהו עולם תוכן מורכב ורצוי להתייעץ וללמוד את התחום.   לסיום:
 • סביר כי בסיום התהליך תוכלו לשבת על הספה, לראות את היצירה שיצרתם וכפי הנראה לתפוס תנומה ארוכה ולמלא מחדש את המצברים, תקופה לא פשוטה באה לסיומה, אבל הסיפוק הוא עצום.
 • אם תכינו את שיעורי הבית ותתכוננו היטב למצפה לכם ולקשיים שבדרך בכל שיטת בנייה בה בחרתם, כך התקופה תהפוך לחוויה אישית ומשפחתית כאחד.
   
 • בהצלחה!
   

מכרזי מקרקעין בישראל

 • 01-05-2016
 • AdminUser

 

הגוף האחראי במדינת ישראל על מכרזי מקרקעין הינו רמ"י- רשות מקרקעי ישראל והוא למעשה הגוף המשווק קרקעות לציבור הרחב או/ו למשרד הבינוי.

ישנם מקרים שהקרקעות (במידה והן בבעלות הרשות) ישווקו על ידי הרשות בעצמה וכמובן הדבר שונה מאד בישובים כפריים בנגב ובגליל, שם מתקיים תהליך אחר של וועדות קבלה והגרלה.

בישראל נהוגות שתי שיטות שיווק קרקע:

מכרז "כל המרבה במחיר"- לכל מגרש נקבע מחיר מינימום, כאשר לא מתקבלות הצעות נמוכות ממחיר זה.

הרשמה והגרלה - מחיר הקרקע קבוע  ובין כל המציעים מתקיימת הגרלה במידת הצורך .

ישנם מקרים ובהם מתקיימת הגרלה נוספת בין הזוכים על סדר הבחירה של המגרשים.

בשיטת ההרשמה וההגרלה, ההליך מבוצע בחלק מהמקרים בנוכחות הנרשמים וההגרלה למעשה קובעת את סדר הבוחרים במגרשים ולעיתים גם בחירת המגרשים נעשית בפועל.

דרך נוספת בשיטת ההגרלה וההרשמה היא ביצוע על ידי וועדה ציבורית ללא נוכחות הנרשמים, הוועדה מפקחת על ההגרלה כאשר היא מורכבת משופט בדימוס, עו"ד ורו"ח.

מכרזי הרשות ותוצאות המכרזים מופיעים באופן קבוע באתר הרשות: רשות מקרקעי ישראל

במכרזי הרשות יכול להשתתף כל אדם ומלבד מקרים בהם מצוין אחרת לדוגמא כאשר המכרז פונה לאוכלוסיות ספציפיות כגון בני מקום, מחוסרי דיור ועוד.

את חוברות המכרזים ניתן לראות ולהוריד באתר האינטרנט של רמ"י או לעיין בהן במשרדי הרשות.

התשלום עבור השתתפות במכרז מתבצע בבנק הדואר או באתר האינטרנט של הרשות.

ערבות בנקאית יכולה להינתן גם כהמחאה בנקאית. אחרי הזכייה תפדה ההמחאה ותקוזז מסכום התשלום.

את המעטפה המלאה ניתן להגיש במשרדי המרחב של הרשות או לחילופין בכל מקום אחר בו יצוין בפרטי המכרז (במשרדי הרשות, החברה הכלכלית וכדומה).

תוצאות המכרזים מפורסמות על פי רוב עד כשבועיים מרגע המועד האחרון להגשת ההצעות.

התשובה הרשמית תגיע בדואר ביחד עם שובר לתשלום והנחיות לפעולה.

5/2/2015

כתבות

רכישת דירה מיד שנייה

 • 01-05-2016
 • AdminUser

איש חכם אמר פעם שבחיים ישנן מספר החלטות חשובות המשפיעות על כל החיים: חתונה, בחירת מקצוע ורכישת בית. אין ספק שהחלטה על קניית נכס הינה החלטה לחיים, יש בה חששות, פחדים והרבה מאד אזורים אפורים ולא ברורים. רכישת הדירה מתחילה בדרך כלל במעקב סיזיפי אחרי פרסום באינטרנט או במקומונים, פנייה ליועץ נדל"ן והתייעצות עם קרובים וחברים. הצעד הראשון שמומלץ לעשות הוא לגשת לבנק למשכנתאות ולקבל אישור עקרוני על גובה המשכנתא שהבנק יאשר לכם ואז להבין מהו התקציב המרבי העומד לרשותכם לטובת העניין. מניסיון זהו צעד שרבים מדלגים עליו ודוחים אותו לשלבים מאוחרים יותר ואז נתקלים באכזבה עצומה. רכישה של דירה מיד שנייה, יש בה יתרונות וחסרונות, במאמר זה ננסה למפות אותן ולהכווין בדילמות העולות במהלך התהליך הארוך. היתרון הבולט ברכישתה של דירה מיד שנייה הוא מצבה. כן, כן מצבה. אמנם היא לא חדשה אבל היא בנויה, עומדת, חיה ונושמת, יש לה אופי משלה והיא ממוקמת באזור מאופיין ומעוצב. זה נותן לכם את האפשרות לחקור את השכונה, בתי הספר, השכנים, בעיות החניה ואפילו את בני הנוער שעלולים לשבת בלילות הקיץ בפארק מתחת לבית. המעבר לדירה החדשה-ישנה הוא יחסית תוך זמן קצר, אתם תחסכו עלויות של תשלומי שכר דירה, תשומות בנייה, ריביות, הוצאות בלתי צפויות וכדומה. חסרונות בולטים שעשויים להיות הם ביצוע התאמות ושיפוצים בהתאם לטעמכם האישי וצרכי המשפחה. מספר בדיקות בסיסיות והכרחיות: מומלץ לבדוק את הדירה בשעות בהן יש אור יום מלא, תוך שימת לב למפרט בטכני ולמצב הדירה: בדיקת רטיבות, לחץ מים, מצב המיזוג, דלתות ומשקופים, סריקה אחרי סדקים, ריצוף, חלונות וכיוב'. תגיעו לאזור בשעות שונות של היום - בבוקר מוקדם, אחה"צ ובלילה וחפשו אחרי מטרדים אפשריים: בעיות חנייה, פקקי תנועה, מטרדי רעש, אופי השכונה והשכנים, ניקיון וכל מה שיוכל להפוך את המגורים שלכם לנעימים ושלווים, או מצד שני לבלתי נסבלים. מומלץ לעצור ולתשאל תושבים המתגוררים בשכנות ולנסות להבין האם ישנה טענה שחוזרת על עצמה ומדליקה נורה אדומה. כמו כן, ניתן להיעזר באתרי אינטרנט כגון מדל"ן, יד 2, רשות המסים ,הלמ"ס או מתווך שאתם סומכים עליו על מנת ללמוד על סביבת המגורים. בשלבים מתקדמים של התהליך, מומלץ להביא אתכם אדריכל או מעצב פנים על מנת שיוכל לבדוק אפשרויות להתאמות או שינויים עתידיים בדירה. רצוי לבדוק (במיוחד בבתים צמודי קרקע) במחלקת ההנדסה ברשות, על אפשרות הרחבת הבית, פרצלציה, תכניות בנייה עתידיות באזור וכדומה. כמובן שמרגע ההחלטה על רכישת הבית יש להיוועץ בעורך דין לגבי עריכת ההסכם, הבדיקות המשפטיות המקדמיות, תנאי התשלום וכדומה.

ישובים קולטים בנגב והגליל

 • 07-07-2016
 • AdminUser

ישובים קולטים בנגב

סופה

קיבוץ חילוני מתחדש במערב הנגב, ובו חיים 150 ותושבים. ממוקם במרחק 20 דקות מאופקים, חצי שעה מנתיבות ושעה מאשקלון. הקיבוץ קולט בכל שנה מספר משפחות במחיר של 250,000 לבית צמוד קרקע בגודל 75 מ"ר.

   

יהל

יהל הוא קיבוץ חילוני עם זיקה רפורמית הנמצא בחבל איילות כ45 דק' מאילת. קיבוץ יהל הוקם בשנת 1977 ע"י גרעין רפורמי והינו הישוב הראשון בארץ של התנועה ליהדות מתקדמת. קהילת יהל היא קהילה מגוונת הכוללת עולים חדשים וותיקים, חילונים ושומרי מסורת, וחברי קיבוץ לצד תושבים.

 

הר עמשא

הר עמשא הוא כפר שיתופי אקולוגי השוכן בלב שמורת טבע בין יער יתר למדבר יהודה. בשטח המועצה האזורית תמר. הישוב חילוני ומתגוררות בו כ-40 משפחות. הר עמשא נמצא בקצהו של יער יתיר בסמוך לשמורת הטבע הר עמשא ובגובה של כ-850 מטרים מעל פני הים. הכפר נמצא במרחק של 20 דקות נסיעה מערד וכ-45 דקות נסיעה מבאר שבע.

   ניצן שטרן הר עמשא2  

אופקים

בצפון הנגב המערבי, בין קיבוצי ומושבי האזור, בסביבה פסטורלית וירוקה, שוכנת העיר אופקים המהווה מרכז עירוני להתיישבות הכפרית מסביב. אופקים שוכנת צפונית-מערבית לבאר שבע, במרחק של 15 דקות נסיעה ממנה, ומהווה חלק בלתי נפרד ממטרופולין באר שבע.

   

ערד

ערד היא העיר המזרחית בישראל בה חיים כ-28,000 תושבים. היא שוכנת על גבול מדבר יהודה ומשקיפה על ים המלח מגובה של 600 מטר מעל הים. האוויר הנפלא ונופי הפרא הנשקפים מסביבה מעניקים לה קסם ייחודי.

   

ישובים קולטים בגליל

משגב עם

קיבוץ משגב עם משתייך למועצה האזורית גליל עליון ושוכן בקצה הצפוני של רכס רמים שבהרי נפתלי בסמוך לגבול לבנון. הקיבוץ הינו קיבוץ מתחדש בעל צביון חילוני. בקיבוץ מתגוררים כ-290 תושבים והוא משתייך לתנועה הקיבוצית.

   

לביא

לביא הינו קיבוץ דתי השוכן סמוך לצומת גולני, מערבית לעיר טבריה. הקיבוץ משתייך למועצה אזורית גליל תחתון ונמנה עם תנועת הקיבוץ הדתי. בלביא מתגוררים כ-700 תושבים.

     

מנרה

קיבוץ מנרה הינו קיבוץ מתחדש השוכן במרומי רכס הרי נפתלי בגבול לבנון. הקיבוץ נמצא סמוך לקריית שמונה ונמנה עם יישובי המועצה האזורית גליל עליון. קיבוץ מנרה הוא קיבוץ חילוני וקהילתו הגדלה מונה כיום כ 230 תושבים. הקיבוץ משתייך לתנועה הקיבוצית.

   

שתולה

שתולה הוא מושב הממוקם בגליל העליון על גבול לבנון, ומשתייך למועצה האזורית מעלה יוסף. מושב בעל צביון דתי מגוון המשתייך לתנועת המושבים, בו מתגוררים כ 260 תושבים.

 

שלומי

שלומי היא מועצה מקומית השוכנת בגליל המערבי, בתוך יער חניתה-שלומי ובקרבת העיר נהרייה. המועצה בעלת צביון דתי מגוון וכיום מתגוררים בה כ 7,000 תושבים.

   

קריית שמונה

קריית שמונה היא העיר הצפונית ביותר בישראל בה חיים כ- 24 אלף תושבים. היא שוכנת בקצהו הצפון- מערבי של עמק החולה ונשענת על מורדותיו המזרחיים של הגליל, לרגלי רכס רמים. בשנת 1974 קיבלה קריית שמונה מעמד של עיר וכיום משמשת כעיר המחוז ליישובי הסביבה בתחומי הבריאות, החינוך, התעשייה, השירותים והמסחר.

     

בית קרקע או בניין?

 • 01-05-2016
 • AdminUser

בשאלה זו מתחבטים רבים מאתנו והיא אחת מההחלטות היותר קשות אשר נתקל בהן אדם בחייו. הרצון לממש את החלום של בית פרטי עם גינה או דירה בבניין מגורים מדוגם עם נוף אורבני שוקק, הן שתי אפשרויות מנוגדות מאד - גם בצורת החיים וגם במחיר הרכישה והאחזקה. בית צמוד קרקע ודירה הן אופציות מגורים שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות הקשורים ישירות לצרכי המתגוררים בהן. בית צמוד קרקע יכול להיות וילה, קוטג' או דו משפחתי. ישיבה בגינה הפרטית להתרגעות נחשבת לרוב כאיכות חיים גבוהה ובשנים האחרונות אנו עדים לנהירה אל האופציה הזו גם בערים. מגורים בדירה בבנייה רוויה הייתה במשך השנים האופציה הזולה והמועדפת על מרבית האוכלוסייה בעולם. בנוסף למחיר, נוסף השיקול של קירבה למוקדי תעסוקה ושאר שירותים מוניציפליים ואחרים. בשנים האחרונות נשארת המגמה של מגורים עירוניים, אולם לצידה מתעוררת דרישה ליוקרה ולכן, לנוף האורבני נוספים בנייני מגורים יוקרתיים יותר, המציעים לא רק אופציית מגורים אורבנית עם נגישות גבוהה למרכזי חיים, אלא גם איכות חיים שלא נופלת מזו של היישובים היוקרתיים והכפריים: שירותי גינון ואחזקה, בריכות שחייה, חדרי כושר, מועדוני ילדים ועוד. הגידול הטבעי באוכלוסיית ישראל גורם למצוקת קרקעות במרכזי הערים ומשאיר את הפריפריה כבעלת ההיצע הגדול ביותר. בעקבות זאת חלה בשנים האחרונות נהירה גדולה של משפחות החולמות להתגורר בבית פרטי עם גינה אל שכונות חדשות בשולי הערים ואל ההרחבות בקיבוצים ובמושבים, למימוש החלום. מבחינת עלויות, חלה בשנים האחרונות התקרבות של ממש בין מחיר בית צמוד קרקע ולבין דירה בבניין חדש. כמובן שהמחיר הינו נגזרת של האזור בארץ, מיקום ביישוב עצמו, מרחק מהמטרופולין הקרוב ועוד. כשבאים לבחור את צורת המגורים, בנוסף להבנה של מהי צורת החיים אליה אתם מתחברים ומה מתאפשר כלכלית, יש לקחת בחשבון את העלויות הנלוות בבית צמוד קרקע כגון טיפול בגינה, מים, ארנונה, מיסי יישוב בנוסף לארנונה במושבים ובקיבוצים ושאר הוצאות. כמו כן מיגון בית צמוד קרקע הוא עניין יקר מאד וחברות הביטוח אינן מקלות בעניין זה. צורת מגורים בבניין מציעה אפשרויות מגוונות של עלויות (ישן מול חדש, סטנדרטי מול מפואר) ומאפשרת אופציית מגורים זולה יותר גם ברכישה וגם בעלויות האחזקה השוטפות, אם כי בבנייני יוקרה דמי אחזקה גבוהים ויכולים להגיע למאות ואלפי שקליעם מדי חודש. בבניין מתפתחת לעתים צורת חיים שיתופית קהילתית, בדומה לזו הנהוגה ביישובים כפריים - יש כאלה שאוהבים זאת ולוקחים במערך השיקולים את האפשרות של יצירת קשר עם השכנים כאחת הנקודות המרכזיות בהחלטתם. לסיכום, לפני שמתחילים לחפש היכן לגור, יש לשקול תחילה לאיזה סוג דיור מתחברים, בהתאם לצרכים, רצונות וסגנון החיים. בהצלחה!     7/4/2015

גלריה

מפה

Array ( [address] => ההגנה 30, באר שבע, ישראל [lat] => 31.23923889999999 [lng] => 34.786713299999974 )

גופים

משרד הקליטה

03-9733333 הטבות ופתרונות דיור לעולים

משרד הבינוי

קבלת קהל במחוז דרום: ב', ד': 12:00–15:00 ימי מענה טלפוני: א'–ה': 8:30–12:30 קו ארצי אחיד לכל המחוזות: 5442* פקס': 02-5847530 דואר אלקטרוני: pniot@moch.gov.il

רשות מקרקעי ישראל

03-9533333 מכרזי קרקע ומידע

מנהל המעבר של צה"ל

09-8638207

עמותת איילים

077-550-1679 מידע על דיור לסטודנטים

הרשות לפיתוח הנגב

הטבות בתחום הדיור 08-623-9905

ארגון הקבלנים והבונים בבאר שבע והנגב

08-6105157

קרן מיראז

08-6556475

רשות מקרקעי ישראל

מכרזי קרקע ומידע 03-9533333