שביל החלב

חומה ומגדל של שנות האלפיים – ככה הוקמה לה רפת על גבול מצריים

 

בשנת 2008 התגנבה בשורה משמחת לאוזניהם של אלון צדוק ויענקלה מוסקוביץ’ על חלוקת מכסות חלב חדשות למושבים צעירים. באר מילכה מושב חילוני- חקלאי צעיר בפיתחת ניצנה הקים “אגודת חלב” הפועלת בבעלות המושב וכך החל תהליך של ארבע שנים לתכנון הרפת בשיתוף פעולה מוצלח עם חברת “פרוג’קט בר”.
עשרה חודשים מאותו הרגע-החלה הרפת לפעול. זה נשמע קל ומובן מאליו אבל אסור לטעות, הרפת הפעילה והחזקה הזו על גבול מצריים עברה חתיכת מסע.

 

לפעמים לרתום את העגלה לפני הסוסים-פשוט עובד

 

התקציב והמענקים זרמו לאט מדי, החובות של חברי האגודה נערמו והמחשבות על איך בכלל לשלם על הפרות על המזון, להחזיר חובות והשקעות פעלו 24/7 במוחם של חברי האגודה ושל יפתח, אבל את אלון זה לא הטריד. הוא אמר בתקיפות: אם אתם רוצה להקים רפת-בואו איתי, תראו שבסוף כולם יבואו אחרינו. השנים הראשונות נעו בין “ג’סטות” מהשכנים של שופל וטנדר תמורת מים ועוד פתרונות יצירתיים רק כדי לא לזנוח את חלום הרפת מאחור. בשנת 2015 כל החתיכות של הפאזל המורכב הזה החלו להתחבר והחלוצים או כמו שקוראים להם היום-יזמים החלו סוף סוף לראות את האור, והשאר? היסטוריה.

 

מעל 3 מיליון ליטר חלב בשנה – לא הולכים ברגל

 

בסוף שנת 2017 הרפת של באר מילכה תפסה מקום מכובד בין חמש המקומות הראשונים של הרפתות במושבים מתוך 380 הנמדדות בה מדי שנה, ומקום 24 מתוך 167 ברשימת הרפתות בקיבוצים. הרפת של באר מילכה משווקת מעל לשלושה מיליון ליטר חלב בשנה לחברת “טרה” ומצליחה כבר היום להיות עוגן כלכלי יציב המניב הכנסה לקופת המושב וכל זאת עם צוות קטן אך נחוש של שלושה חברי מושב: יונתן אנטס, יואב רובינשטיין, יפתח גורני ועוד ארבעה עובדים תאילנדים וקהילה חזקה אחת.