רכישת דירה מיד שנייה

איש חכם אמר פעם שבחיים ישנן מספר החלטות חשובות המשפיעות על כל החיים: חתונה, בחירת מקצוע ורכישת בית.

אין ספק שהחלטה על קניית נכס הינה החלטה לחיים, יש בה חששות, פחדים והרבה מאד אזורים אפורים ולא ברורים.

רכישת הדירה מתחילה בדרך כלל במעקב סיזיפי אחרי פרסום באינטרנט או במקומונים, פנייה ליועץ נדל”ן והתייעצות עם קרובים וחברים.

הצעד הראשון שמומלץ לעשות הוא לגשת לבנק למשכנתאות ולקבל אישור עקרוני על גובה המשכנתא שהבנק יאשר לכם ואז להבין מהו התקציב המרבי העומד לרשותכם לטובת העניין.

מניסיון זהו צעד שרבים מדלגים עליו ודוחים אותו לשלבים מאוחרים יותר ואז נתקלים באכזבה עצומה.

רכישה של דירה מיד שנייה, יש בה יתרונות וחסרונות, במאמר זה ננסה למפות אותן ולהכווין בדילמות העולות במהלך התהליך הארוך.

היתרון הבולט ברכישתה של דירה מיד שנייה הוא מצבה. כן, כן מצבה. אמנם היא לא חדשה אבל היא בנויה, עומדת, חיה ונושמת, יש לה אופי משלה והיא ממוקמת באזור מאופיין ומעוצב. זה נותן לכם את האפשרות לחקור את השכונה, בתי הספר, השכנים, בעיות החניה ואפילו את בני הנוער שעלולים לשבת בלילות הקיץ בפארק מתחת לבית.

המעבר לדירה החדשה-ישנה הוא יחסית תוך זמן קצר, אתם תחסכו עלויות של תשלומי שכר דירה, תשומות בנייה, ריביות, הוצאות בלתי צפויות וכדומה.

חסרונות בולטים שעשויים להיות הם ביצוע התאמות ושיפוצים בהתאם לטעמכם האישי וצרכי המשפחה.

מספר בדיקות בסיסיות והכרחיות:

מומלץ לבדוק את הדירה בשעות בהן יש אור יום מלא, תוך שימת לב למפרט בטכני ולמצב הדירה: בדיקת רטיבות, לחץ מים, מצב המיזוג, דלתות ומשקופים, סריקה אחרי סדקים, ריצוף, חלונות וכיוב’.

תגיעו לאזור בשעות שונות של היום – בבוקר מוקדם, אחה”צ ובלילה וחפשו אחרי מטרדים אפשריים: בעיות חנייה, פקקי תנועה, מטרדי רעש, אופי השכונה והשכנים, ניקיון וכל מה שיוכל להפוך את המגורים שלכם לנעימים ושלווים, או מצד שני לבלתי נסבלים. מומלץ לעצור ולתשאל תושבים המתגוררים בשכנות ולנסות להבין האם ישנה טענה שחוזרת על עצמה ומדליקה נורה אדומה. כמו כן, ניתן להיעזר באתרי אינטרנט כגון מדל”ן, יד 2, רשות המסים ,הלמ”ס או מתווך שאתם סומכים עליו על מנת ללמוד על סביבת המגורים.

בשלבים מתקדמים של התהליך, מומלץ להביא אתכם אדריכל או מעצב פנים על מנת שיוכל לבדוק אפשרויות להתאמות או שינויים עתידיים בדירה.

רצוי לבדוק (במיוחד בבתים צמודי קרקע) במחלקת ההנדסה ברשות, על אפשרות הרחבת הבית, פרצלציה, תכניות בנייה עתידיות באזור וכדומה.

כמובן שמרגע ההחלטה על רכישת הבית יש להיוועץ בעורך דין לגבי עריכת ההסכם, הבדיקות המשפטיות המקדמיות, תנאי התשלום וכדומה.