עו”ד, פרסומאי, בנקאי, חקלאי ומהנדס הגיעו לעשות שמח!

 

  • הכותרת רק נשמעת כמו התחלה של בדיחה, אבל החבר’ה האלו רציניים מאוד. יחד, חמשת החברים הלא שגרתיים האלו הקימו את להקת “אעלה בתמר”, להקת חתונות מהיישוב סנסנה, שבאה לעשות שמח.

 

השבוע דיברתי עם גיורא חזן, עו”ד בפרקליטות מחוז דרום, סולן וגיטריסט בלהקת “אעלה בתמר” ותושב סנסנה בשמונה השנים האחרונות ושמעתי את סיפורה המרתק של הלהקה שהתגבשה ביישוב.

על סנסנה שמעו גיורא (שירה וגיטרה) וגלי אשתו (40) מחברים שעברו למקום. מבחינתם, מה שהטה את הכף לטובת היישוב הוא החינוך המצוין בסוסיא השכנה וחיי הקהילה, וב-2007 הם החליטו לעבור.

“ברגע שכף רגלנו דרכה ביישוב, ישר ‘התנפלו’ עלינו מכל עבר עם עוגות, צ’ופרים, הצעות לעזרה והמון מאור פנים”, סיפר, “מיד הרגשנו עטופים ושייכים. מצאנו כאן חברי נפש”.

 

למי מתאים לגור בסנסנה?

“ביישוב גרים אנשים שבהגדרתם משתייכים לזרם הדתי-לאומי, אבל בתוך ההגדרה הזו ישנו מנעד רחב של שונות ויש הרבה כבוד וסובלנות לאופן האישי בו כל אחד מבטא את הדתיות שלו. השונות כאן מאוד נעימה. זהו היישוב הראשון שהוקם בנגב מזה שנים רבות ויש עוד הרבה מה ליצור ולהשפיע. יש כאן אנרגיה מדהימה, חדשנות ועשייה והרבה מקום ליזמות חברתית וקהילתית”

 

אז הלהקה היא סוג של יזמות חברתית?

“כמו הרבה דברים מוצלחים בחיים, גם הלהקה התחילה ממש במקרה. מילדות הגיטרה היא כלי תקשורת עבורי וכשעברנו לסנסנה התחברתי באופן טבעי לקבוצת בחורים שהיו מתכנסים ומנגנים במפגש ‘זבח ראש חודש’ אצל שרון לוי מוותיקי היישוב, גם הוא שר ומנגן בגיטרה. עם הזמן הצטרפו שאר חברי הלהקה”.

 

איך “פרצתם” מחוץ לגבולות סנסנה?

“גם זה היה לגמרי במקרה כשחברים מסוסיא סיפרו לנו על זוג מבוגרים שהתגיירו ובאו לגור שם. הם גרו בקרוון, לא היתה להם הכנסה והם רצו להתחתן. תושבי סוסיא החליטו שהם יארגנו להם את כל החתונה והיתה חסרה להם להקה שתצעיד את הזוג לחופה ותעשה לכולם שמח. ישר אמרנו: הולכים על זה!”

 

זו לא אחריות קצת כבדה ללהקה לא מנוסה, לנגן ערב שלם בחתונה?

“ועוד איזו אחריות! גיבשנו רפרטואר ונכנסנו למשטר אימונים קפדני. הגענו בערב החתונה עם ציוד הגברה חובבני ועם המון חששות. בסופו של דבר היה מאוד מוצלח ושמח – אנשים השתוללו והפידבקים שהגיעו בעקבות האירוע נתנו לנו ביטחון שאנחנו בדרך הנכונה. אבל יותר מהכל הרגשנו שאנחנו פשוט מאוד נהנים – פשוט כיף לנו לנגן ביחד”.

 

איך הפצתם את הבשורה?

“אחרי שראינו איך הצלחנו לשמח ולעשות טוב לאנשים ועל הדרך עוד ליהנות מזה, שרון הציע ש’נשווק’ את עצמנו בחינם לאנשים מעוטי יכולת וכך זה עבר מפה לאוזן ותפס תאוצה.  לאחר כניסתו של הרב חזי כהן לתפקיד רב היישוב, הוא חיבר אותנו לזוגות אותם חיתן במסגרת חברותו בארגון “צהר”, זוגות שהתעניינו בהוספת אווירה יהודית כיפית לחופתם”.

 

כל ה”לקוחות” שלכם הם מיעוטי יכולת?

“לשמחתי אין הרבה זוגות שלא יכולים להרשות לעצמם לממן חתונה ועם הזמן התחילו להזמין אותנו גם בתשלום. למרות זאת, החלטנו שאנחנו רוצים להמשיך לעשות טוב לחברה ואת כל הכסף שאנו מרווחים אנו מכניסים לקרן החסד של סנסנה, ששרון (שירה וגיטרה) אחראי על תפעולה ואשר ייעודה לתמוך ולסייע למשפחות נזקקות בבאר שבע. ככה כולם נהנים. אנחנו בהופעה על הבמה, הזוג זוכה לעשות מצווה ולהיכנס לחופה מתוך מעשה חסד והמשפחות הנזקקות שזוכות לתמיכה וסיוע.

 

מי ומה בלהקה?

שם ההרכב הוא “אעלה בתמר”. מתוך הפסוק בשיר השירים “אָמַרְתִּי אֶעֱלֶה בְתָמָר, אֹחֲזָה בְּסַנְסִנָּיו”(שיר השירים, ז’, ט’). הסנסן הוא אשכול התמר, על שמו קרויה סנסנה (שגם הייתה עיר בנחלת שבט יהודה). שיר השירים הוא שיר של אהבה. לשונו כשיר בין גבר ואישה והוא נדרש כשיר אהבה בין ישראל לקב”ה. אין מתאים ממנו להרכב. וזה ההרכב:

שרון לוי, שירה וגיטרה – בנקאי בבנק הפועלים

עמנואל כץ, בס וכלי הקשה – מהנדס בחברת “טבע”

יניב מרמלשטיין, קלידים וסקסופון – מנכ”ל ובעלים של משרד פרסום

עוז לברן – חקלאי

יאיר שנייד, הגברה וסאונד – סטודנט להנדסת חשמל באוניברסיטת בן גוריון

גיורא חזן, שירה וגיטרה – עו”ד בפרקליטות דרום בבאר שבע

 

 

 

סנסנה – תעודת זהות

איפה: צפון הנגב, סמוך לישובים להב אשכולות וכרמים, במרחק 20 דקות נסיעה מבאר שבע וחצי שעה מקריית גת.

צביון: דתי לאומי

מה ביישוב: בית תינוקות, מעון, גן ילדים, בית ספר יסודי אנתרופוסופי. בית כנסת, מגרשי ספורט, מתנ”ס, גני שעשועים, ספרייה מקווה ובקתת עץ מפנקת פתוחה ללא תשלום לצועדים בשביל ישראל.

מקום עם אופי: בישוב כ-80 משפחות ומעל 500 תושבים. סנסנה הוא הישוב הראשון שהקימה תנועת אור, וזאת לאחר 15 שנה בהן לא הוקם כל ישוב חדש בנגב.

הקהילה משפחתית, חמה ומגובשת, אשר מנחים אותה עקרונות השאובים ממשנתה של הציונות הדתית והחלוציות הארץ ישראלית.

דיור וקליטה: כרגע רק בשכירות או רכישה יד שנייה.

 

 

פורסם בעיתון נופים 23/10/2015