“משדכים” בין הקטנים לגדולים – מיזם למינוף עסקים בנגב

 

  • מעבר בסיסי צה”ל, פארק ההייטק בבאר שבע ומוסדות רבים בדרום מהווים הזדמנות עסקית לחברות המקומיות בנגב. לשם כך יזמה הרשות לפיתוח הנגב יחד עם אג’יק מכון הנגב והסוכנות לעסקים קטנים את תוכנית י.ה.ב – מוסדות העוגן, שעניינה חיבור בין העסקים המקומיים להזדמנויות הכלכליות. “במיזם הזה כל הצדדים מרוויחים”, אומרת ורד גושן, סמנכ”ל ברשות לפיתוח הנגב.

 

 

 

 

אין זה סוד כי העשור הקרוב מהווה נקודת מפנה כלכלית משמעותית עבור הנגב. בעשור זה מתוכננת השקעה ממשלתית של יותר מכ- 25 מיליארד שקלים בפרויקטים שונים בנגב כדוגמת מעבר בסיסי צה”ל דרומה, הקמת פארק ההיי- טק בבאר שבע, הפארק המוטורי בחצרים, הקמת פארק “עידן הנגב” בצומת להבים, הרחבת נאות חובב ועוד.

במקביל, בנגב פועלים מוסדות עוגן ותיקים המגלמים פוטנציאל השפעה משמעותי על הכלכלה המקומית, כדוגמת מפעלי כי”ל, מכתשים אגן, בית החולים “סורוקה” ואוניברסיטת בן- גוריון בנגב, המעסיקים אלפי עובדים ורוכשים מוצרים ושירותים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מדי שנה.

בכדי לחבר בין ההזדמנויות הכלכליות והעסקיות שבנגב לבין העסקים המקומיים הוקם  מיזם י.ה.ב – מוסדות העוגן. מטרת המיזם להביא למינוף העסקים הקטנים והבינוניים בנגב. זאת על ידי חשיפה להזדמנויות העסקיות המתרחשות בנגב, הכשרות וייעוץ לבעלי עסקים, מידע על מכרזים פעילים, חיבור לרשת עסקית אזורית של בעלי עסקים שונים, מפגשי היכרות עם מנהלי רכש במוסדות ובחברות המובילות, קישור לכלל אפיקי התמיכה לעסקים בנגב ועוד.

 

במסגרת המיזם הוקם אתר אינטרנט ייחודי (http://www.bizbanegev.org.il/) בשיתוף הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה ומט”י נגב מזרחי, המהווה אמצעי לחיבור בין העסקים המקומיים לבין מערך הרכש וההתקשרויות של מוסדות העוגן בדרום, בהם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בית החולים סורוקה, מפעלי תעשיה גדולים ועוד.

 

“יש בנגב עסקים ונותני שירותים, יש שפע של הזדמנויות כלכליות שכבר נמצאות כאן וחדשות שמגיעות לכאן, אבל איך מחברים ביניהם? זאת השאלה שהנחתה אותנו”. אומרת ורד גושן, סמנ”ל הרשות לפיתוח הנגב.

 

“המטרה בהקמת המיזם, שאתר האינטרנט הוא רק חלק ממנו, היא להבטיח שהמידע אודות מכרזים והפרויקטים השונים יונגש בצורה מייטבית , לנותני שירותים, ספקים ויזמים מהנגב. זאת כדי לסייע  להרחבת הפעילות הכלכלית, להגדלת היצע התעסוקה, ולשמירת ההון בבעלות מקומית, הון שיושקע חזרה בנגב לרווחת התושבים, כך שכל הצדדים מרוויחים”.