ממייל קבוצתי ליישוב קהילתי

 

  • לא היה יישוב אחד שהתלהב לקלוט את 15 חברי גרעין שיזף. במשך תקופה ארוכה ניסה שמיל אדלר למצוא מקום שיקבל אותו ואת הקהילה המעורבת שרצה להקים “מהר מאוד הבנו שאנחנו אישיות לא רצויה – הדתיים לא רצו לקלוט חילוניים מחשש לפגיעה בצביון הדתי וגם החילוניים חששו משינוי בסטטוס קוו”, סיפר אדלר, “אבל לרגע לא הפסקנו לנסות”.

 

 

 

 

 

היישוב שיזף הוקם בעקבות מחאת הקוטג’ של קיץ 2011, כמענה למצוקת הנדל”ן, אבל לא רק: כמו הרבה רעיונות לא שגרתיים, גם שיזף התחיל כשאיפה וחלום של איש אחד שהצליח לסחוף אחריו אחרים.

שמיל אדלר הוא שמו, בחור טוב ירושלים, בן 31, מנהל עמותת “אתגרים” בדרום. עוד בנעוריו כתלמיד ישיבה הוא התאהב בנגב, כשחרש את המדבר בטיולים וכבר אז היה לו ברור שזה יהיה ביתו בעתיד. סיפור ההתיישבות בנגב של שמיל ואשתו דפי, גם היא ירושלמית במקור, התחיל בזמן לימודיהם באוניברסיטת בן-גוריון. הם עברו מספר תחנות בדרום, ביניהן דימונה, באר שבע ועזוז, בחיפוש קהילה שתתאים להשקפת עולמם הערכית והאמונית: מקום כפרי והטרוגני המשלב אנשים בעלי השקפות עולם שונות, דעות מגוונות וצביון אמוני שונה.

 

 

“יש לי מה ללמוד מכל אדם ובעיקר אם הוא שונה ממני”

“היה לי מוזר שאין אף מקום מדרום לעיר באר שבע שמשלב אורח חיים כפרי עם אוכלוסייה מעורבת דתיים  וחילוניים”, סיפר אדלר, “חיפשתי מקום שיעשיר אותי ואת משפחתי. יש לי מה ללמוד מכל אדם ובעיקר אם הוא שונה ממני”.

השניים פנו לעמותת “איילים” בבקשה לעזרה. “תארגנו קבוצה של 15 משפחות ואז נדבר”, נאמר להם וזה בדיוק מה שהם עשו. עוד באותו לילה הם שלחו “מייל הזוי”, לדבריהם, שקרא להצטרף ליישוב מעורב בנגב. המייל התגלגל בין חברים, למכרים ולאנשים שכלל לא הכירו, עד שכעבור מספר שבועות התמלאה הרשימה שלהם ב-15 משפחות צעירות שנמשכו לחלום.

“הגיעו אנשים מכל הסוגים, חילוניים ודתיים, ימנים ושמאלנים, כלכלנים ואנשים איכות הסביבה”, הוא נזכר. הקבוצה המתגבשת סביב רעיון היישוב המעורב, החלה לפעול במרץ בשני מישורים: המישור הטכני מול הרשויות ובמישור הקהילתי, נפגשו פעם בחודש כדי לגבש חזון, זהות חברתית ויישובית.

במהלך החיפושים אחר מקום כפרי שיקלוט את הקהילה המתגבשת, נתקלו חברי הגרעין ביחס חשדני ומסתייג מהשילוב של דתיים וחילוניים ואף יישוב לא שש לקלוט אליו את הגרעין שעלול לערער את המרקם החברתי והקהילתי.

לבסוף הפתרון הגיע מכיוונו של שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת נגב, אצלו מצאו אוזן קשבת ופתרון זמני בשטחה של המועצה ובחודש מרץ 2012 נחנך שיזף בטקס חגיגי, במעמד השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום.

“באים לכאן אנשים מדהימים, הייתי נותן לכל אחד בשיזף לגדל לי את הילדים. וועדת קליטה אצלנו לא עובדת קשה מדי”, עונה שמיל בבדיחות לשאלה האם יש קריטריונים לקבלה ליישוב ומוסיף: “מי שבוחר להגיע לכאן יודע מראש לאן הוא נכנס. אני מודה, אנחנו הרבה פחות הטרוגניים ממה שהיינו רוצים להיות ויש לנו עוד הרבה מה ללמוד מקהילות מעורבות כדוגמת מעלה אדומים”.

השאיפה של חברי שיזף היא לצרף אליהם את 50 המשפחות שכבר נקלטו לקהילה ומחכות להרחבת המחנה הזמני או להקמת יישוב הקבע. בינתיים, הקהילה הפעלתנית והססגונית מקיימת חיי תרבות וחברה מגוונים ועשירים כיאה ליישוב הטרוגני: הרצאות ירח מלא בנושאי זהות יהודית וישראלית, חגים משותפים, ערבי פיצות ספונטניים, משחקייה לילדים, קבלות שבת, ספריית קריאה ולימוד ועוד.

 

 

 

  • שיזף – תעודת זהות

מיקום: במועצה אזורית רמת נגב, בסמוך לצומת טללים, 36 ק”מ מדרום לבאר שבע.

חברי הגרעין: 15 משפחות מתוכן 8 משפחות חילוניות ו-7 משפחות דתיות ובין הבתים מתרוצצים 25 ילדים.

צביון: הגרעין המייסד של היישוב הקהילתי המעורב הראשון במועצה אזורית רמת הנגב.

מה ביישוב: בית כנסת, משחקייה וספרייה.