לא על הבלוק לבד

 

 

  • מהי שיטת הבניה הכדאית ביותר?

 

  • לקחנו תכנית אדריכלית של בית בגודל ממוצע עם מפרט סטנדרטי וביקשנו מארבעה קבלני בניין שבונים בשיטות שונות, לתת הצעת מחיר. ניסינו לבדוק מהי שיטת הבנייה המשתלמת ביותר ומי הטובה ביותר. המסקנות הפתיעו גם אותנו.

 

 

רובנו מכירים את המעשייה על שלושת החזירונים שבנו את ביתם – הראשון מקש, השני מעץ והשלישי מלבנים. אם שלושתם היו בונים בשיטות של היום, סביר להניח שכל אחד מהם היה שורד בלי שום בעיה את הזאב הרשע, אבל הם לבטח היו נתקלים בשאלות הרבה יותר מטרידות: מה הכי משתלם? מה נחשב לבנייה הכי ירוקה? איזה בית קל יותר לתחזוקה?

יוסי גפני, אדריכל המתמחה גם בבנייה כפרית, הכין עבורנו תכנית אדריכלית וסקר עמנו את השיטות הנפוצות. המטרה היתה לעשות סדר בין רצוי למצוי ובין טרנדי לפרקטי. שימו לב, המחירים הם לבנייה בלבד בסטנדרט המקובל, ללא חישוב עלויות נלוות בהן תשלומי מנהל מקרקעי ישראל, דמי פיתוח, תוכנית אדריכלית והנדסית ועוד.

“נתחיל מלמטה. עמוק מלמטה, מהיסודות – לא משנה באיזו שיטה תבחרו, כל בית צריך את היסודות שלו, בין אם זה כלונסאות או יסודות רדודים והכל בהתאם לסוגי הקרקע ולעומסים הפועלים על הבניין”, פתח אדריכל גפני בדומה בין הבתים ושיגר ספויילר: “רב הדומה על השונה בין השיטות”.

 

 שיטות בניה-תמונה פנימית  

  • בנייה קונבנציונלית


קצת על השיטה:
 בנייה “קונבנציונלית” משתנה ממדינה למדינה ומאזור אקלים אחד למשנהו. בישראל הבנייה הקונבנציונלית היא בנייה בבלוקים, כאשר היום נהוג לעבוד עם בלוקים טרמיים כדוגמת איטונג, “פומיס” ודומיהם.

יתרונות: היתרון הגדול בסוג הבנייה בבלוקים, הוא שמרבית הקבלנים יודעים לעבוד איתם והם חומר הגלם הנפוץ והזמין בישראל. לבלוקים הטרמיים יתרון בבידוד טרמי לחום וקור ובעניין זה מוסיף יוסי גפני נקודה חשובה: “בעוד שמרבית האנשים בונים בבלוק טרמי, הם לא נותנים מספיק את הדעת לגג שהוא שטח החוץ הגדול ביותר של הבית שמקבל את החשיפה הגבוהה ביותר לשמש ולקור. קירות מבודדים ככל שיהיו, אם מעליהם גג בטון פשוט, הבית יהיה חשוף לשינויי טמפרטורות. לכן אני ממליץ על גג “צלעות” הבנוי מקורות בטון וביניהן בלוק טרמי”.

 

חסרונות: כאמור המגמה בבנייה הקונבנציונלית היא להשתמש בבלוקים טרמיים, אלא שמחירם בשוק יקר יחסית לבלוק ה”שחור” – פי 3. כמו כן, גם חומרי הגלם הנלווים שמחברים בין הבלוקים, יקרים יותר.

מחיר למטר: 5800-6200 ש”ח למ”ר.
סה”כ 180 מ”ר בנוי: 1,044,000 – 1,116,000 ש”ח

 

שיטות בניה

  • בנייה קלה


קצת על השיטה:
 הכוונה בבנייה קלה מתייחסת למשקלם הקל של חומרי הבניין ולא כפי שנהוג לחשוב, לקלות ולפשטות הבנייה – מחיצות פנימיות וקירות חוץ בעלי משקל קטן מ-50 ק”ג למ”ר ורצפות או תקרות בעלי משקל קטן מ-250 ק”ג למ”ר. ישנן מספר שיטות וחומרים בבנייה קלה וגם הם משתנים ממדינה למדינה בהתאם לחומרים הזמינים הנפוצים. בעוד שבמדינות הקרות הבנייה הקלה מתבססת על עץ בעיקר, בארץ חומרי הגלם העיקריים הם לוחות גבס פנימיים וחיצוניים, איסכורית, לוחות בטון קל ודומיהם. נהוג לחשוב שחומרים קלים כדוגמת גבס ואיסכורית הם חומרים בעלי עמידות נמוכה ובלאי גבוה יותר, אבל אלו רק דעות קדומות והחומרים הקיימים בשוק הם בעלי תווי תקן מחמירים ומתאפיינים בעמידות גבוהה.

יתרונות: שיטת הבנייה הקלה מאפשרת ביצוע שינויים בפשטות ובקלות הן בזמן הבנייה והן בעתיד – הפירוק קל ואף ניתן לעשות שימוש חוזר בחומרים. בנוסף, באמצעות בנייה של קירות חיצוניים כפולים, ניתן להשיג בידוד טוב יותר וגישה טובה יותר לתשתיות חשמל, מים ותקשורת שעוברים בין הקירות הכפולים.

חסרונות: החסרונות מיוחסים בעיקר לחוסר הזמינות של בעלי המקצוע שיודעים לתת שירות מקצועי של תיקונים ושיפוצים המותאם לסוג החומר.

מחיר למטר: 4000-5000 ש”ח למ”ר
סה”כ 180 מ”ר בנוי : 720,000 – 900,000 ש”ח

 

 

 

  • יציקת בטון לבלוק קלקר

 
קצת על השיטה: בניית הקירות בשיטה זו מתבצעת בשני שלבים: ראשית “בונים” את הקירות מלבני קלקר חלולות שביניהן עוברים מוטות פלדה. בשלב השני יוצקים בטון לתוך תבניות הקלקר. התבניות הן חד פעמיות ואינן מפורקות לאחר התקשות הבטון והופכות למעטפת בידוד דו צדדית לקיר הבטון.

יתרונות: התבניות מקצרות ומפשטות את תהליכי הביצוע ומאפשרות הפחתת משמעותית של כוח אדם. תבניות הקלקר מספקות בידוד כפול – חיצוני ופנימי ובנוסף הבית חזק יותר – מעטפת קשיחה, יצוקה כולה בבטון מזוין.

חסרונות: היות ומדובר בקיר בטון מזוין, קשה ומסורבל לערוך שינויים בבית וגם פעולה פשוטה יחסית כמו פתיחת חלון חדש בקיר, הופכת למורכבת שכן צריך לנסר בבטון ולהיעזר בבעלי מקצוע המתמחים בתחום.

מחיר למטר: 4000-4500 ש”ח למ”ר
סה”כ 180 מ”ר בנוי: 720,000-810,000 ש”ח
שיטות בניה-תמונה פנימית.jpg11

  • בנייה בבוץ

 
קצת על השיטה: שיטה שהוכיחה את עצמה לאורך אלפי שנים, עושה שימוש בחומרים גולמיים ובלתי מעובדים כמו קש ובוץ.

יתרונות: חומר הגלם זמין כמעט בכל מקום. קירות הבוץ יוצרים בידוד טוב מבחינה טרמית ואקוסטית. הקירות “נושמים” וסופגים את הלחות בחדר ובכך מונעים עיבוי על הקירות והתפתחות טחב.

חסרונות: אם פעם הבנייה בבוץ נחשבה לשיטה הנפוצה ביותר, היום מעטות חברות הבנייה שמתמחות בבנייה מסוג זה, עובדה שמייקרת את העלויות באופן משמעותי. בנוסף, על אף חוזקו ועמידותו של הבוץ, הכנת לבנים בצורה לא מקצועית ותחזוקה לא נכונה, עלולים לגרום להרס החומר בתנאים גשומים במיוחד.

מחיר למטר: 6800-7200 ש”ח למ”ר
סה”כ 180 מ”ר בנוי: 1,224,000-1,296,000 ש”ח

 

באר מילכה (רמת נגב)- אור אלכסנברג  (45)

 

 

  • מסקנות

“בסופו של דבר לכל בית, יהיו היסודות שלו, הממ”ד שחובה לבנות, תשתיות החשמל והמים וכמובן כל ה”גמרים” (מטבח, ריצוף, סנטריה, נגרות, ריצוץ, צבע ועוד)” טוען גפני, “בשל כך, ההבדל העיקרי במחיר בין הבתים הוא עלות הגג וקירות הבית שנגזרים מעלות החומרים וזמינות בעלי המקצוע”.

“בדיוק בשל העובדה שאין הבדלים תהומיים במחירים וגם באיכות המוצר המוגמר, אחד התפקידים החשובים של האדריכל, הוא למצוא את השיטה הנכונה ללקוח, לתנאי השטח ולזמינות החומרים והקבלן המבצע. לעיתים דווקא זמינות החומר או בעלי המקצוע המבצעים, יהיו אלו שישפיעו על ההחלטה הסופית. אני קורא לגישה הזו – ‘בנייה מן המצוי'”, מסכם גפני.