כפר למצוינות במוזיקה נפתח בעוטף עזה

  

 

  • בית הספר “ביכורים” יפעל במתכונת של פנימייה בחבל אשכול ויחנך למצוינות תלמידים מכל רחבי הארץ ■ שניים מהם כבר זכו להופעה בין לאומית במסגרת גיוס תרומות להקמת המוסד ■ יוזם הפרויקט: “חזון רב שנים מתגשם, אך בייחוד היום אנחנו מבינים את חשיבותו במיקום הזה” ■ מנכ”ל תנועת אור: “תלמידים מכל הארץ יתחרו בניהם כדי להתקבל”

 

בית ספר ארצי למצוינות במוזיקה, הראשון מסוגו בארץ, נפתח בעוטף עזה כשלוחה של בית ספר רימון. המוסד החדש, בפיקוחו של עמיקם קימלמן, מנהלו האגדי של בית הספר למוזיקה “רימון”, פועל במתכונת של פנימייה לתלמידים בכיתות ט’-יב’. “בית הספר הזה הוא חזון ארוך שנים של בניי ושלי”, אמר ד”ר יונתן דקל חן, שמלבד הקמת המוסד החינוכי יחד עם שני בניו, ישמש גם כאחד ממנהליו “בייחוד היום, על רקע המצב, אנחנו מבינים עוד יותר את חשיבותו במיקום הזה”.

 

 

בשנת הפעילות הראשונה של הכפר לאומנויות הבמה ב 2014, למדו בו תלמידי כיתות ט’ ו-י’ בלבד, הדרומי שבהם תושב אילת והצפוני ביותר מתל אביב. בכל שנה מתווספת שכבה, עד שבשנה השלישית הוא יגיע לתפוסתו המרבית – ארבע שכבות לימוד ובעתיד מתוכננים להתווסף מסלולי לימוד נוספים, בהם מחול ותיאטרון. את יתר המקצועות ילמדו התלמידים בתיכון “נופי הבשור” הסמוך.

 

חינוך- בית ספר למוזיקה 14

כשהחליטו על הקמת הכפר, עמדה לנגד עיניהם של בני משפחת דקל חן השאיפה להביא צעירים וצעירות מכל רחבי הארץ למצוינות מוזיקלית אישית, להקנות להם יכולות מקצועיות של נגינה בקבוצה, לחשוף אותם לתכנים מוזיקליים מגוונים ומתרבויות שונות, אך עם דגש על מוזיקה ישראלית ובעיקר, להקנות להם את היכולת ליצור מוזיקה מקורית.

 

 

כחלק מתנאי הקבלה לבית הספר, מתבקשים המועמדים להפגין יכולות מוזיקה מפותחות. שניים מהם, כבר נחשפו לחומם של אורות הזרקורים כשנשלחו לאנגליה להופיע במופע יום העצמאות של קק”ל אנגליה, לצד זוכת The Voice קטלין רייטר ודודו פישר, כחלק מקמפיין לגיוס תרומות להקמת בית הספר הייחודי.

 

 

“בהמשך הדרך אנו רואים את שטח הכפר כציר של יצירה תרבותית ומקור לגאווה לאזור עוטף עזה בפרט ולדרום בכלל”, אמר ד”ר אבן חן, חבר קיבוץ ניר-עוז ומרצה בכיר באוניברסיטה העברית, “אנו גם מתכוונים לפתח במתחם מכינה קדם צבאית למצוינות באמנויות הבמה וכפר סטודנטים יוצר”.

חינוך- בית ספר למוזיקה 13

 

“כפר המוסיקה הוא פרויקט דגל של מועצת אשכול כחלק מהרצון שלנו לעודד את הנוער להצטיינות ולמימוש הפוטנציאל והכישרון הגלום בהם”, אמר ראש המועצה חיים ילין, “הכפר יאפשר הכשרה מוסיקלית משולבת בחוויה ייחודית של מגורים באווירה הקהילתית החמה והתומכת שיש באשכול. המועצה מייחסת חשיבות ערכית-ציונית בהגעת נוער יוצר לאזור ונשמח לארח בכפר אוכלוסיות יוצרות נוספות”.

 

 

“אין לנו ספק שהפרויקט המדהים הזה ישמש כמגנט אזורי ויתרום רבות להתיישבות בנגב המערבי כולו ועוד קודם לכן לתושבי אשכול”, אמר רוני פלמר, מנכ”ל תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל, שיחידת המיתוג והשיווק שלה מסייעת בתהליך הקמת הכפר, “עד היום המוזיקאים הצעירים של הנגב נאלצו לנדוד לתל אביב או ירושלים כדי ללמוד. אנחנו מאמינים שבקרוב המגמה תהייה הפוכה, סביבת הלימודים הכפרית תתגלה כמזמינה הרבה יותר ותלמידים מכל הארץ יתחרו בניהם כדי להתקבל ל’ביכורים'”.

 

 

מימון שיפוצי המבנים והתאמתם לצרכי כפר המוזיקה נעשים על ידי קק”ל-אנגליה, החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית אשכול. המימון השוטף לפנימייה יגיע ברובו ממשרד החינוך ומתמיכת מוסדות פילנתרופים ומתורמים פרטיים בארץ ובחו”ל.