ישובים קולטים בנגב והגליל

ישובים קולטים בנגב

סופה

קיבוץ חילוני מתחדש במערב הנגב, ובו חיים 150 ותושבים. ממוקם במרחק 20 דקות מאופקים, חצי שעה מנתיבות ושעה מאשקלון. הקיבוץ קולט בכל שנה מספר משפחות במחיר של 250,000 לבית צמוד קרקע בגודל 75 מ”ר.

 

 

יהל

יהל הוא קיבוץ חילוני עם זיקה רפורמית הנמצא בחבל איילות כ45 דק’ מאילת. קיבוץ יהל הוקם בשנת 1977 ע”י גרעין רפורמי והינו הישוב הראשון בארץ של התנועה ליהדות מתקדמת. קהילת יהל היא קהילה מגוונת הכוללת עולים חדשים וותיקים, חילונים ושומרי מסורת, וחברי קיבוץ לצד תושבים.

 

הר עמשא

הר עמשא הוא כפר שיתופי אקולוגי השוכן בלב שמורת טבע בין יער יתר למדבר יהודה. בשטח המועצה האזורית תמר. הישוב חילוני ומתגוררות בו כ-40 משפחות. הר עמשא נמצא בקצהו של יער יתיר בסמוך לשמורת הטבע הר עמשא ובגובה של כ-850 מטרים מעל פני הים. הכפר נמצא במרחק של 20 דקות נסיעה מערד וכ-45 דקות נסיעה מבאר שבע.

 

 ניצן שטרן הר עמשא2

 

אופקים

בצפון הנגב המערבי, בין קיבוצי ומושבי האזור, בסביבה פסטורלית וירוקה, שוכנת העיר אופקים המהווה מרכז עירוני להתיישבות הכפרית מסביב. אופקים שוכנת צפונית-מערבית לבאר שבע, במרחק של 15 דקות נסיעה ממנה, ומהווה חלק בלתי נפרד ממטרופולין באר שבע.

 

 

ערד

ערד היא העיר המזרחית בישראל בה חיים כ-28,000 תושבים. היא שוכנת על גבול מדבר יהודה ומשקיפה על ים המלח מגובה של 600 מטר מעל הים. האוויר הנפלא ונופי הפרא הנשקפים מסביבה מעניקים לה קסם ייחודי.

 

 

ישובים קולטים בגליל

משגב עם

קיבוץ משגב עם משתייך למועצה האזורית גליל עליון ושוכן בקצה הצפוני של רכס רמים שבהרי נפתלי בסמוך לגבול לבנון. הקיבוץ הינו קיבוץ מתחדש בעל צביון חילוני. בקיבוץ מתגוררים כ-290 תושבים והוא משתייך לתנועה הקיבוצית.

 

 

לביא

לביא הינו קיבוץ דתי השוכן סמוך לצומת גולני, מערבית לעיר טבריה. הקיבוץ משתייך למועצה אזורית גליל תחתון ונמנה עם תנועת הקיבוץ הדתי. בלביא מתגוררים כ-700 תושבים.

 

 

 

מנרה

קיבוץ מנרה הינו קיבוץ מתחדש השוכן במרומי רכס הרי נפתלי בגבול לבנון. הקיבוץ נמצא סמוך לקריית שמונה ונמנה עם יישובי המועצה האזורית גליל עליון. קיבוץ מנרה הוא קיבוץ חילוני וקהילתו הגדלה מונה כיום כ 230 תושבים. הקיבוץ משתייך לתנועה הקיבוצית.

 

 

שתולה

שתולה הוא מושב הממוקם בגליל העליון על גבול לבנון, ומשתייך למועצה האזורית מעלה יוסף. מושב בעל צביון דתי מגוון המשתייך לתנועת המושבים, בו מתגוררים כ 260 תושבים.

 

שלומי

שלומי היא מועצה מקומית השוכנת בגליל המערבי, בתוך יער חניתה-שלומי ובקרבת העיר נהרייה. המועצה בעלת צביון דתי מגוון וכיום מתגוררים בה כ 7,000 תושבים.

 

 

קריית שמונה

קריית שמונה היא העיר הצפונית ביותר בישראל בה חיים כ- 24 אלף תושבים. היא שוכנת בקצהו הצפון- מערבי של עמק החולה ונשענת על מורדותיו המזרחיים של הגליל, לרגלי רכס רמים. בשנת 1974 קיבלה קריית שמונה מעמד של עיר וכיום משמשת כעיר המחוז ליישובי הסביבה בתחומי הבריאות, החינוך, התעשייה, השירותים והמסחר.