הדור הבא של המדענים ואנשי ההיי טק לומד היום בנגב

 

  • דור המדבר, לא מה שחשבתם: אם רק לפני עשור, היעד בבתי הספר התיכוניים היה לצייד את בוגריו בתעודת בגרות שתבטיח את עתידם בהמשך הדרך, היום זה כבר לא מספיק ואת זה הבינו מזמן במערכת החינוך המתקדמת ביישובי הדרום.

 

אזור הנגב, בשל ריחוקו מהמרכז (או אולי בזכותו) ומיעוט המשאבים, תמיד הצטיין בחלוציות ובחשיבה יצירתית “מחוץ לקופסה” ועל זאת יעידו ההמצאות והפיתוחים הרבים בתחום החקלאות, האנרגיה הסולארית והמדעים אשר צמחו ב”שממה” והביאו בשורות פורצות דרך בתחומם. מערכת החינוך הדרומית, גם היא דוגלת בחלוציות והשכילה להכניס למערכת חידושים אשר יעניקו יתרון לדור ההמשך  ויבטיחו את עתידו ואת עתיד האזור כולו. לשם כך, נפתחו בשנים האחרונות מספר מסלולי לימוד ייחודיים בכ-100 בתי ספר במחוז הדרום, אשר מטרתם טיפוח מנהיגות, עידוד מצוינות ופיתוח יצירתיות בתחומי המדעים והסייבר בד בבד עם הכשרה ללימודי תעודה, כבר במסגרת התיכונית. חלק מתוכניות אלו נוסדו ביוזמה ובסיוע חברות גדולות במשק ושל יחידות המודיעין הצה”ליות, ביניהן  8200 ובסמ”ח (בית הספר למקצועות המחשב) ועל כן גם מהוות קרש קפיצה לשירות צבאי מאתגר ומשמעותי ביחידות העילית של צה”ל ולעתיד תעסוקתי לאחר השחרור.

 

הטובים לדרום!  

  – “מעבר צה”ל דרומה זו פעולה לאומית.. פארק הי-טק עם 13,000 מקומות עבודה הוקם בבאר שבע וכל החברות הכי גדולות בעולם הגיעו לשם” (השר סילבן שלום “אולפן שישי” ערוץ 2, 20/3) כחלק מתכנית לאומית אסטרטגית של מדינת ישראל, לפיתוח הנגב ובמטרה להעלות את שיעור הצמיחה והתעסוקה באזור, פותחו תוכניות סיוע והטבות לחברות תעשייה והיי טק אשר יקבעו את מקום מושבן בנגב. כתוצאה מכך, עשרות מפעלים של חברות מובילות עברו דרומה ויצרו עשרות אלפי משרות חדשות.  לנתון המעודד הזה, יש להוסיף את מעבר בסיסי ההדרכה והמודיעין של צה”ל דרומה, אשר יביא לצמיחה וליצירת הזדמנויות נוספות. צה”ל וחברות מובילות כדוגמת מייקרוסופט, IBM  וטלקום, מחזירים מצדם טובה לנגב ולתושביו באמצעות ייזום ושותפות מלאה בחלק ממסלולי החינוך הייחודים והשתתפות פעילה בטיפוח הדור הצעיר אשר יוביל ויצעיד קדימה הן את אותן חברות והן את הנגב והחברה הישראלית בכלל.

 

מדרימים בגלל התעסוקה, נשארים בגלל החינוך!

“הנוער שגדל ומתחנך היום בדרום, יזכה ליתרון משמעותי בעתיד, בדומה לזה שיש כיום לילדי המרכז” (צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים). אם פעם היה צריך להתקרב למרכז על מנת לקבל חינוך טוב לילדים, או בכדי לרכוש השכלה גבוהה במוסד אקדמי נחשב, היום כבר אפשר להבחין בהתהפכות המגמה. בעוד שבמרכז הארץ יוקר המחייה מרקיע שחקים והחינוך הטוב נרכש בכסף רב, הרי שבדרום, ניתן להשיג דיור במחיר שפוי וליהנות מסבסוד של תוכניות חינוך יוקרתיות ומהשכלה גבוהה באוניברסיטה מובילה. לראיה, משפחות רבות מהמרכז עברו לדרום “רק בעקבות מקום העבודה” של ההורים והיום הן כבר יודעות שהן קבעו את ביתן בדרום בשל החינוך והאופק התעסוקתי שהאזור מציע לילדיהן.