בניית בית פרטי – מדריך בסיסי לבונה

  1.   בניית בית פרטי- מדריך בסיסי לבונה
   • בניית בית פרטי בשיטת “בנה ביתך” היא אחת המשימות המורכבות ביותר וללא ניסיון והיכרות מעמיקה עם התחום, החששות והבלבול יכולים להיות גדולים מאד.
   • ההחלטה לבנות לבד ללא “קבלן מפתח”, עלולה במקרים רבים להפוך להרפתקה לא ממש נעימה עבור מי שאינם מצויים בפרטים ואינם מכירים את הענף.
   • במאמר זה ננסה להקל במעט על החששות, לעשות סדר בסבך הבירוקרטיות ולהסביר על השלבים וההחלטות העומדות בפני מי שעומד לבנות באופן עצמאי.

    

   השלבים:

    

    

   1. 1. שלב המדידה

   מהרגע בו המגרש בבעלותך יש לדאוג להגעת מודד פרטי, עבור הכנת מפה טופוגרפית ומיפוי מצב קיים (כל זאת באם לא קיימת מדידה שכזו מהחברה המפתחת).

   המדידה תכלול מיקום ביחס לשאר הישוב, כבישים, שטחים שכנים, תשתיות, נקודות מים וביוב וכו’.

   למעשה זוהי נקודת ההתחלה למיקומו של הבית על המגרש שלכם אל מול התשתיות המתוכננות.

    

  2. 2. שלב התכנון

  בשלב הבא יש לבחור אדריכל/ית, רצוי לתאם מראש ציפיות בין בני הזוג לפני שמגיעים לפגישה ראשונה עמו/ה.

  שאלות כמו פונקציונאליות, צרכים מיידים, תכנון מחשבתי לעתיד ותכנון תקציבי, הם דברים שחשוב להסכים עליהם לפני הכניסה לתהליכי התכנון.

  חשוב לזכור! בית הוא קודם כל מקום מגורים פונקציונאלי ורק לאחר מכן “הצעצוע שעליו חלמתם”.

  שיטות בניה-תמונה פנימית

  1. 3. שלב האישורים

  בסיומו של התכנון האדריכלי המלא, מוגשת התוכנית על ידו למוסדות השונים על מנת לקבל היתר בנייה, הבקשה תכלול למעשה את הפרטים שלכם, פרטי המגרש, תשתיות, תוכנית המבנה, תכנית הנדסית ועוד.

  התוכנית מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ועל מנת לאשרה ידרשו ממך מספר אישורים: אישור רמ”י, מהנדס הג”א, אישורי וועד הישוב (במידת הצורך מול תקנון הישוב), מעבדה לבדיקות בטון והגנת הסביבה, היטלי ביוב ותשתיות.

  לגבי אישור רמ”י, מומלץ לגשת בעצמכם ולמסור את עותק התוכנית, דבר שיזרז את הטיפול ויכול להפוך אותו ליעיל יותר

 

 

4. בחירת הקבלנים

בשלב האישורים אפשר כבר להתחיל לחפש את קבלני הביצוע, כאשר קיימות שתי שיטות עבודה: השיטה ראשונה היא שכירת “קבלן מפתח”, עריכת הסכם ובו התחייבות הצדדים  והשנייה, “בנייה עצמית”.

קבלן המפתח ששכרתם ידאג למעשה לביצוע העבודה כולה עד מסירת המפתח, השיטה אולי יקרה יותר מבחינה כספית אך תקל מאד על הלחץ הנפשי שלכם, תמנע את הצורך בתיאום בין קבלני המשנה (אינסטלציה, ריצוף, מטבחים וכדומה) ,ביטוחים, סכסוכים עם בעלי מקצוע וכדומה.

לפני בחירת קבלן חשוב מאד לקבל המלצות, לראות עבודות, לבדוק רישום ובקיצור להיזהר מאד בבחירה, אגב מחירים נמוכים בצורה קיצונית הם נורה אדומה מהבהבת ובולטת מאד.

השיטה השנייה הינה בנייה עצמית בה תדרשו לעבוד ישירות אל מול קבלני ביצוע, ספקים, קבלני משנה וכו’. למעשה כל ניהול הבנייה משלב המו”מ והחתימה על חוזה, תיאום בין בעלי המקצוע ועד לביצוע התשלום.

במידה והחלטתם ללכת על קבלן מפתח, תמיד רצוי לעקוב בעצמכם מקרוב אחר כל שלב ושלב ולוודא ביצוע מדויק של התוכנית וביצוע נכון ואיכותי של השלבים.

 

 1. 5. שלד

אחרי קבלת ההיתר, תדרשו להזמין שוב את המודד על מנת לסמן נקודות ייחוס למיקום הבית על השטח.

הזמנת דו”ח קרקע נחוצה בשלב הזה על מנת להבין את סוג הקרקע וקביעת סוג הביסוס, עומק הקידוחים וכו’.

שיטות בניה-תמונה פנימית.jpg5

בניית השלד:

בהמשך מגיע היום בו מתבצעת יציקת היסודות לבית, קידוחים ולתוכם יציקות של בטון.

לאחר כ-10 ימים נדרשת בדיקת היסודות, עומק, חוזק ע”י מהנדס.

השלב הבא הינו יציקת הרצפה והקורות כאשר לפני יציקת הרצפה יונח חומר מבודד בין הרצפה לקרקע.

יש להקפיד בשלב זה על רמת איטום גבוהה בין קורות היסוד לשורת הבלוקים הראשונה וכמובן במרתף במידה וקיים.

חשוב לדאוג שהבטון היצוק יקבל כמויות מים גדולות בימים הראשונים לאחר היציקה וכמו כן רצוי לא ליצוק בטון בימים חמים מדי.

 

יציקת ממ”ד:

בניית חדר ממ”ד שונה מכל בניית חדר אחר שכן טעות או אי הכנת תשתית מראש, הן בלתי הפיכות שכן לא ניתן ואף אסור לפגוע בקירות הממ”ד לאחר יציקתם.

לכן ראשית יש לבדוק שישנם כל האישורים הנדרשים כגון תו תקן. בנוסף, יש לבדוק ולתאם את הבאים:

פתח דלת – שיהיה תואם לדלת הממ”ד.

נקודות חשמל  והכנה למזגן – יש להכין תשתית חשמל לפני יציקה וניקוז מזגן.

מפוח ממ”ד – תכנון מיקומו והכנת תשתית חשמל

שיטות בניה-תמונה פנימית.jpg11

בנייה ההיקפית

הבנייה ההיקפית של הבית. שלב זה אורך בממוצע כשלושה שבועות (לבית ממוצע של כ-180 מ”ר).

 

התקרה

ישנן מספר שיטות לבניית תקרה, רביץ (לבית עם גג רעפים), תקרת בטון, תקרת טיח, צלעות ועוד, לא נפרט כאן את היתרונות והחסרונות של כל שיטה רק נאמר כי החלק החשוב ביותר בשלב הזה הוא השיפועים וקביעת פתחי המרזבים

חשוב בשלב הזה לתכנן את מיקומי גלאי האזעקה, מיקום המיזוג המרכזי ושאר ההכנות הנדרשות.

 

קירות הפנימיים

השלב הבא הוא בנייה של הקירות הפנימיים כאשר שינויים פנימיים ביחס לתוכנית לא זקוקים על פי רוב לאישור מהנדס.

אחרי ייבוש יציקת התקרה ופירוק תמיכות פנימיות, תסתיים בניית הקירות הפנימיים ומעל גובה הדלת יוצקים את חגורות הבטון ועליהן את בניית הקירות עד לגובה התקרה. בכך הסתיימה למעשה בניית השלד.

לפני “שחרורו” של קבלן השלד, יש לעבור יחד איתו על כל אלמנט ואלמנט, רצוי בלווי האדריכל והמהנדס, ולוודא ביצוע מוקפד.

 

 1. 6. עבודות הגמר

שליש ממלאכת הבנייה מאחוריכם, הגעתם ל-2/3 המורכבים והמסובכים יותר. קחו נשימה עמוקה ותתאמנו על כישורי הסבלנות.

 

חשמל ואינסטלציה תחילה

עוד בשלב התכנון האדריכלי של הבית, יש לתת את הדעת על מיקומי המתגים וגובהם בהתאם לגילאי בני הבית ולהרגלים, מיקום שקעי חשמל ותקשורת, תשתית לאבזור ייחודי כגון, יציאות לרמקולים, חימום רצפתי, שואב אבק מרכזי או תעלות חימום. גם בתחום האינסטלציה יש לתת את הדעת מראש על סוגי האסלות ומכלי ההדחה, מיקומי ברזים ופתחי ניקוז וביוב.

מאד חשוב לחשוב גם על תאורת החוץ, גינה, שקעים לפינת הגריל, חשמל מחסן וכו’.

בשלב הביצוע, פורסים את התשתיות על הבטון וחוצבים בקירות וזוהי למעשה ההזדמנות האחרונה לערוך שינויים. אחרי זה הדבר יהיה כרוך בחציבה בטיח או לא עלינו, הרמת ריצוף.

 

מיזוג

יש לחשוב היטב על פתרונות המיזוג שאתם רוצים, זה הרגע שתוכלו לשנות ממרכזי/ לעילי, ממיקום אחד למשנהו וכו’.

התקנת המיזוג מורכבת ממספר שלבים:

שלב 1: קידוחים וצנרת, יבוצע בזמן עבודות החשמל ואינסטלציה.

שלב 2: לפני צבע: הנמכת תקרה באמצעות גבס.

שלב 3: התקנת המזגנים, תריסים ופתחים.

 

טיח ואיטום

פנימי וחיצוני, זהו עסק לא זול וחשוב מאד להקפיד על איכויות החומרים והעבודה. יש כאלה ש”נחסכים” מהם שלבי הטיח, או אחד מהם, באמצעות בניית קירות גבס פנימיים על גבי הקירות החיצוניים ובחלוקה הפנימית וחיפוי אבן חיצוני או גבס חיצוני ועליו שליכט בלבד. איטום הגג, יצירת שיפועים, פתחי מרזבים ובדיקת האיטום באמצעות הצפת הגג למשך מספר ימים.

 

ריצוף

הריצוף נחלק לשני סוגים עיקריים: גרניט פורצלן (קרמיקה) ושיש (אבן טבעית). יש עוד הרבה סוגים פחות נפוצים כגון פרקט, עץ, פי.וי.סי, בטון מוחלק, סומסום ועוד. קרמיקה או גרניט פורצלן הן הזולות יותר ואילו אבן טבעית ושיש הן היקרות יותר. חשוב להדגיש כי שיטוט מעמיק יגלה פערים משמעותיים במחיר ולא פעם תוכלו למצוא מציאות שאפילו אתם לא האמנתם שקיימות אם כי חשוב מאד לבדוק את האיכות.

רצוי להזמין 15% תוספת ריצוף – לפחת ולשנים הבאות, כי במרבית המקרים לא תוכלו למצוא את אותו סוג בדיוק כעבור מס’ שנים ואף לאחר חודשים ספורים.

יש להקפיד על ביצוע “רובה” (מילוי החריצים) בצורה טובה ולבוא ולבדוק בעצמכם – גם אם זה נראה לכם קטנוני.

במקומות בהם אתם מתכוונים להניח פרקט, רבים יאמרו לכם ” תשימו שם ריצוף זול”, חשוב לזכור שבמידה וימאס לכם מהפרקט ותחליטו להסיר אותו, תישארו עם הריצוף הזול.

 

בחירת המטבח

את תכנון המטבח עושים במקביל לתכנון האדריכלי, אולם ניתן לדחות את שלב הבחירות למועד מאוחר יותר: חומרים, סוגי שטחי אכסון, משטחי עבודה, ברזים, כיורים, טכנולוגיות במטבח  וכו’.

 

בחירת אלומניום, חלונות ודלתות

למעשה במהלך הבנייה נדרש להחליט על סוגי הדלתות פנים וחוץ, פרופילי אלומיניום, משקופים, תריסים וחלונות. זהו עולם תוכן מורכב ורצוי להתייעץ וללמוד את התחום.

 

לסיום:

 • סביר כי בסיום התהליך תוכלו לשבת על הספה, לראות את היצירה שיצרתם וכפי הנראה לתפוס תנומה ארוכה ולמלא מחדש את המצברים, תקופה לא פשוטה באה לסיומה, אבל הסיפוק הוא עצום.
 • אם תכינו את שיעורי הבית ותתכוננו היטב למצפה לכם ולקשיים שבדרך בכל שיטת בנייה בה בחרתם, כך התקופה תהפוך לחוויה אישית ומשפחתית כאחד.

 

 

 • בהצלחה!