בית קרקע או בניין?

בשאלה זו מתחבטים רבים מאתנו והיא אחת מההחלטות היותר קשות אשר נתקל בהן אדם בחייו. הרצון לממש את החלום של בית פרטי עם גינה או דירה בבניין מגורים מדוגם עם נוף אורבני שוקק, הן שתי אפשרויות מנוגדות מאד – גם בצורת החיים וגם במחיר הרכישה והאחזקה.

בית צמוד קרקע ודירה הן אופציות מגורים שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות הקשורים ישירות לצרכי המתגוררים בהן.

בית צמוד קרקע יכול להיות וילה, קוטג’ או דו משפחתי. ישיבה בגינה הפרטית להתרגעות נחשבת לרוב כאיכות חיים גבוהה ובשנים האחרונות אנו עדים לנהירה אל האופציה הזו גם בערים.

מגורים בדירה בבנייה רוויה הייתה במשך השנים האופציה הזולה והמועדפת על מרבית האוכלוסייה בעולם.

בנוסף למחיר, נוסף השיקול של קירבה למוקדי תעסוקה ושאר שירותים מוניציפליים ואחרים.

בשנים האחרונות נשארת המגמה של מגורים עירוניים, אולם לצידה מתעוררת דרישה ליוקרה ולכן, לנוף האורבני נוספים בנייני מגורים יוקרתיים יותר, המציעים לא רק אופציית מגורים אורבנית עם נגישות גבוהה למרכזי חיים, אלא גם איכות חיים שלא נופלת מזו של היישובים היוקרתיים והכפריים: שירותי גינון ואחזקה, בריכות שחייה, חדרי כושר, מועדוני ילדים ועוד.

הגידול הטבעי באוכלוסיית ישראל גורם למצוקת קרקעות במרכזי הערים ומשאיר את הפריפריה כבעלת ההיצע הגדול ביותר.

בעקבות זאת חלה בשנים האחרונות נהירה גדולה של משפחות החולמות להתגורר בבית פרטי עם גינה אל שכונות חדשות בשולי הערים ואל ההרחבות בקיבוצים ובמושבים, למימוש החלום.

מבחינת עלויות, חלה בשנים האחרונות התקרבות של ממש בין מחיר בית צמוד קרקע ולבין דירה בבניין חדש.

כמובן שהמחיר הינו נגזרת של האזור בארץ, מיקום ביישוב עצמו, מרחק מהמטרופולין הקרוב ועוד.

כשבאים לבחור את צורת המגורים, בנוסף להבנה של מהי צורת החיים אליה אתם מתחברים ומה מתאפשר כלכלית, יש לקחת בחשבון את העלויות הנלוות בבית צמוד קרקע כגון טיפול בגינה, מים, ארנונה, מיסי יישוב בנוסף לארנונה במושבים ובקיבוצים ושאר הוצאות.

כמו כן מיגון בית צמוד קרקע הוא עניין יקר מאד וחברות הביטוח אינן מקלות בעניין זה.

צורת מגורים בבניין מציעה אפשרויות מגוונות של עלויות (ישן מול חדש, סטנדרטי מול מפואר) ומאפשרת אופציית מגורים זולה יותר גם ברכישה וגם בעלויות האחזקה השוטפות, אם כי בבנייני יוקרה דמי אחזקה גבוהים ויכולים להגיע למאות ואלפי שקליעם מדי חודש.

בבניין מתפתחת לעתים צורת חיים שיתופית קהילתית, בדומה לזו הנהוגה ביישובים כפריים – יש כאלה שאוהבים זאת ולוקחים במערך השיקולים את האפשרות של יצירת קשר עם השכנים כאחת הנקודות המרכזיות בהחלטתם.

לסיכום, לפני שמתחילים לחפש היכן לגור, יש לשקול תחילה לאיזה סוג דיור מתחברים, בהתאם לצרכים, רצונות וסגנון החיים. בהצלחה!

 

 

7/4/2015