איך עוברים דירה בשלום בחופש הגדול?

 

מאת: גילי אגר פסיכולוגית קלינית ודלית רשף קמחי, מנחת הורים.

 

  • מעבר מגורים לנגב או לגליל, מהווה ציון דרך וחוויה מכוננת ומגבשת לכל משפחה.
  • קבלו כמה טיפים מקצועיים איך לעקוף את המכשולים ולעבור לסביבה חדשה ברגל ימין.

 

החופש הגדול מביא אתו הבטחות לחוויות מרגשות והתחלות חדשות. אם החלטתם לעבור ליישוב חדש בתקופת החופש הגדול, כאשר אין מסגרת חינוכית תומכת לילדים,  כדאי שתהיו ערניים לשינויים אצל הקטנים וגם לכם ההורים מותר לחשוש ולקבל עזרה.  מעבודתנו הטיפולית עם משפחות שעברו לישוב חדש, למדנו שלמעבר בחופש הגדול יש יתרונות וחסרונות. מצד אחד, הילדים לא צריכים להתרגל בבת אחת גם למקום החדש וגם לבית הספר ומאידך, הזמן הפנוי הרב והיעדר מסגרת עלולים ליצור תחושת תלישותההורים מתמודדים בכמה מישורים: איך נבנה את היומיום? איך נתחבר למקום החדש? ואיך מתייחסים לפרידה ולגעגועים למקום המגורים והסביבה החברתית הישנים?

 

סדר בתוך אי הסדר

תייצרו שיגרה. כדאי לתכנן את השבוע יחד עם הילדים, לתת להם אפשרות לבחור פעילות מועדפת ואפילו להכין טבלה שבועית יחד. מספיק אפילו שתהיה פעילות “עוגן” יומית אחת, כאשר שאר היום מתארגן סביבה.

 

היכרות הדרגתית עם הסביבה

צאו יחד לחקור את הסביבה החדשה. מניסיוננו, גם אם יש המון אטרקציות באזור, רצוי לחשוף את הילדים לאזור החדש בהדרגה ולא להציף אותו בגירויים חדשים. מומלץ לחזור שוב ושוב למקומות שקרובים לביתכם החדש ושכבר בקרתם בהם כדי שיתחילו להתמצא. הילדים יוכלו לרכוש חברים אם נספק להם הזדמנויות על ידי בילוי בשטחים ציבוריים – גינה, ספריה או בריכה. הורים רבים מתלבטים עד כמה הם צריכים להיות מעורבים ולתווך לילד במצבים חברתיים, התשובה תלויה בילד ובגילו. יש ילדים שזקוקים לנו בצעד הראשון: לעזור להם להציג את עצמם וליצור אינטראקציה ראשונית. יש ילדים שרק צריכים זמן “חימום” ואם נישאר מספיק זמן ונהיה סבלניים, הם כבר ייצרו קשרים בעצמם, ויש ילדים שמתחברים במהירות ושיוצרים קשרים בקלות וללא כל צורך בתיווך.

 

“בבית הישן היה יותר כיף”

באופן טבעי, הילד וגם אנחנו, עשויים להתגעגע לחברים ולסביבה הישנה. אלו רגשות טבעיים ולגיטימיים. כדאי לחשוב, יחד עם הילד ובהתאם לאופיו, כיצד ועם מי מהחברים הישנים ניתן לשמר על קשר. חשוב להעביר מסר מציאותי מראש, באשר למידה בה אכן ניתן להיפגש ולהתראות. כמו כן, כדאי לבדוק האם הקשר עם העבר הוא מקור לבלבול או דווקא לביטחון ולתחושה של רצף. מניסיון, עם הזמן, נמצא האיזון הנכון בין העבר להווה.

 

  • שיהיה לכם מעבר קל, מרגש ונעים!

 

בהכנת הכתבה השתתפו:  דלית רשף קמחי – מנחת הורים ומטפלת דיאדית בכירה.

גילי אגר – פסיכולוגית קלינית ומנהלת ‘טיפול קרוב’ – פסיכולוגים ומטפלים בסקייפ.