אז עיר או כפר?

אז עיר או כפר?

  • היכן לגור?, בכפר או בעיר? ליהנות מהריחוק והשקט בישוב כפרי מרוחק ופסטורלי, או לחיות חיי נוחות ונגישות שמציעה העיר גדולה? ואם כבר עיר גדולה, אז עיר במרכז או בפריפריה?

 

שאלות חשובות וגורליות אלה הן רק חלק מהלבטים של הרבה משפחות שעומדות בפני דרך חדשה בחיים ושינוי מקום מגורים.

הכפר מציע מספר אפשרויות מגורים: משקים חקלאים, הרחבות קהילתיות, בית במושב, בית בקיבוץ ועוד.

לפני המעבר לכפר ישנן מספר שאלות שעליהן אנו חייבים לענות לעצמנו, המרחק הגדול מהעיר הקרובה יוצר סוגיות מעניינות ומורכבות שעלינו להיות מוכנים אליהן מראש: הצורך להסיע את הילדים לפעילויות וחוגים, הקושי במציאת פרנסה קרובה, עלויות הנסיעות והקהילתיות המוגברת – אלא השאלות המרכזיות.

 

איכות חיים. היתרונות למגורים בכפר מצויים בעיקר באיכות החיים הכפרית, בחינוך שנתפס כאיכותי יותר, באוכלוסייה צעירה וחדשה, בשקט ובפסטורליות, בהיותו מפלט מלחץ והמולה ובמקרים רבים בקהילה החמה והתומכת.

קשה לומר האם החיים בעיר טובים יותר מחיי הכפר, קשה עוד יותר למדוד את המונח “איכות חיים”.

המסקנה היא כי מדובר בעניין אישי בסופו של דבר, קל יהיה לענות על השאלה הזו אם לפני המעבר ניצור לעצמנו טבלת השוואה ובה יכללו הדברים שהכי חשובים לנו בחיינו ואז לבדוק האם הם מתקיימים באחת משתי האלטרנטיבות ובאיזו מידה.

 

בנושא התעסוקה, נקודת המוצא היא כי בעיר ישנן אפשרויות גדולות יותר להציע, אולם עם התפתחות התשתיות ואמצעי התחבורה הציבורית בשנים האחרונות (הרכבת וכביש 6 בעיקר), נוצרה מציאות שבה ניתן לחיות בכפר ולעבוד בעיר.

לפני המעבר יש לקחת בחשבון כי נסיעות לעבודה יהיו חלק משגרת היומיום וכמובן שכל שנתרחק מאזורים עירוניים הנסיעה לעבודה תהפוך ארוכה יותר ויקרה יותר.

אם זאת, לעיתים המעבר לישובים כפריים מעודדים יצירת מציאות חדשה של יזמות, פיתוח עסקים עצמאיים ועבודה מהבית.

 

עלויות- כמעט בלתי אפשרי להשוות בין עלויות המחייה בעיר אל מול הכפר – טווחי העלויות של משק הבית הן רחבות מאד בשתי האופציות.  אולם יש מספר הבדלים: בכפר ישנן עלויות נלוות שיש לקחת בחשבון – מסי קהילה, הסעות, שמירה ועוד. בעיר קיימות הוצאות אחרות כגון וועד בית.

הביקושים ההולכים והגוברים בשוק הנדל”ן והטרנד העכשווי של “לגור במושב מחוץ למרכז”, יצרו עליות מחירים גדולות באזורי הפריפריה של מאות אחוזים ב-5 השנים האחרונות.

 

  • אחרי הרציונל מגיע תור הרגש וזה תלוי בסופו איזה אנשים אתם, אוהבי שקט, טבע ונופים או אנשי העיר, הקניות והבילויים.
  • בסופו של דבר, הלב הוא שמדבר וסביר להניח שבמצב שוויון, הוא זה שיכריע את הכף.